english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Kalendarium powstawania Śpiewnika Ewangelickiego

HISTORIA POWSTANIA NOWEGO ŚPIEWNIK EWANGELICKI 2002

1996: Luty - Dyrektor Wydawnictwa „AUGUSTANA” Ks. Prof. Dr hab. Manfred Uglorz powiadamia Konsystorz i Synodalną Komisję Liturgiczną o wyczerpaniu dotychczasowego Śpiewnika kościelnego (III wydanie w Finlandii w nakładzie 30 000 egz. W roku 1988 r.)

1996: Mikołów 19 VI – pierwsza dyskusja na temat ewentualnego nowego śpiewnika. Myśl o dodatku 100 pieśni z nutami. Powołano zespoły problemowe.

29 VI: Wisła – Jawornik – Konferencja Teologiczna Księży i Katechetów wypowiada się w sprawie zupełnie nowego śpiewnika z nutami.
Konsystorz składa wniosek do Synodu Kościoła w sprawie opracowania nowego śpiewnika:

1996: 27 X Synod Kościoła na X sesji w uchwale Synodu Kościoła d 13 str. 9: „Wniosek 1 (zgłoszony przez Prezesa Konsystorza, Biskupa Kościoła ks. Jana Szarka) odnośnie wydania nowego śpiewnika kościelnego. Przeprowadzona dyskusja wskazała, że Synod akceptuje i popiera propozycję wydania nowego śpiewnika. Wniosek został przyjęty przy 2 głosach wstrzymujących się”.

1997: marzec Tychy: prace przygotowawcze do pracy nad śpiewnikiem.

1997: 30 maj – Klinika Kardiochirurgiczna w Katowicach – Ochojcu: myśl zaproszenia do przygotowania do druku śpiewnika dla wszystkich Kościołów Ewangelickich w Polsce w Czechach.

9 czerwiec – Mikołów: rozmowa z Ks. Biskupem Władysławem Volnym.

3 lipiec – Czeski Cieszyn: rozmowa z Ks. Biskupem Władysławem Volnym i z Ks. Biskupem Wilhelmem Stonawskim.

12 lipiec – Czeski Cieszyn, na Nivach 8, pierwsze zebranie Międzykościelnej Komisji Śpiewnikowej składającej się z przedstawicieli 3 Kościołów Luterańskich w liczbie 12 osób:
• Kościół Ewangelicko – Augsburski w RP
• Śląski Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej.
• Luterański Kościół Ewangelicki Augsburskiego Wyznania w Republice Czeskiej.
Wybrani zostali:
Przewodniczący: Ks. Radca Jan Gross,
Wiceprzewodniczący: Ks. Radca Jan Cieślar (SKEAV)
Sekretarz: Ks. Adam Malina.

13 wrzesień: Drugie posiedzenie w Czeskim Cieszynie: Rozpatrzenie postulatów z Kościołów.

3 październik, Wisła – Jawornik: Plan pracy.

1998: 5 maj – Bielsko – Biała, spotkanie z dyrekcją Ośrodka Wydawniczego „AUGUSTANA” w sprawie nakładu i druku przyszłego śpiewnika.
Czerwiec 1998 – Mikołajki rozmowa z Ks. Biskupem Z. Trandą w sprawie przystąpienia Kościoła Ewangelicko – Reformowanego do wspólnej Komisji.
Październik: zakończono prace nad 955 pieśniami.

13 listopada: Synod Śląskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czechach zatwierdził do użytku polecił do używania nowy śpiewnik,

21 listopada: Synod Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego w RP zatwierdził i polecił do używania w Kościele nowy śpiewnik,

8 grudnia: Rada Kościelna Luterańskiego Kościoła Ewangelickiego Augsburskiego Wyznania w Czechach również zatwierdziła nowy śpiewnik do użytku.

29 grudzień: drugie spotkanie Komisji, Biskupa Kościoła Jana Szarka i dyrekcji Ośrodka Wydawniczego „Augustana w Bielsku – Białej.

1999: 30 styczeń – Wisła Jawornik: Kościół Ewangelicko – Reformowany poinformował, że nie przystąpi do wspólnej pracy, ale będzie chciał dokonać wyciągu z materiału przygotowanego przez Komisję 350 pieśni. Komisja z przyczyn technicznych nie wyraziła zgody i zaproponowała daleko idącą współpracę nad wspólnym śpiewnikioem

Luty: Konsystorz Kościoła Ewangelicko – Reformowanego przyjmuje wspólny śpiewnik.

1999: 5 maj – Wisła – Jawornik: udział w posiedzeniu przedstawiciela Kościoła Ewangelicko - Reformowanego.

6 maj: oddanie pieśni do Wydawnictwa „Augustana”.

31 maj – Wisła – Jawornik: spotkanie z p. mgr Markiem Pilchem w sprawie korekty i adaptacji muzycznej.

2000: Wpisywanie pieśni do komputera przez firmę p. dr. Zbigniewa Indyka w Krakowie,
korekty

2001: 5 marca - Bielsko - Biała: ustalono termin wprowadzenia śpiewnika na Niedzielę Cantate 28 kwietnia 2002 r.
Czeski Cieszyn – 27 sierpień: inwentaryzacja śpiewnika.

10 wrzesień: Wisła – Jawornik: zakończenie II korekty.

2001: Dzięgielów (CME) 15 października: w obecności Biskupów wszystkich Kościołów przekazano część gotowych materiałów Ks. Jerzemu Below redaktorowi Wydawnictwa „Augustana” do druku.

2002 – luty Czeski Cieszyn. Cieszyn: Wobec niemożności ze względów technicznych drukowania śpiewnika w Drukarni „AUGUSTANA w Bielsku – Białej, postanowiono wydrukować go w Drukarni Św. Krzyża w Opolu będącej własnością Rzymsko – Katolickiej Diecezji Opolskiej (pośredniczył ks. Jan Gross i ks. Marian Niemiec).

Marzec: Przekazanie śpiewnika do druku w Drukarni Św. Krzyża w Opolu.

2002: 6 kwiecień – Synod Kościoła w Warszawie: ks. redaktor Jerzy Below przynosi pierwszy egzemplarz Śpiewnika Ewangelickiego do pokazania Członkom Synodu.

2002: 11 kwiecień – Przewodniczący i Sekretarz MKS otrzymują pierwsze nieoprawione egzemplarze śpiewnika

2002: 28 kwiecień w Cieszynie – uroczyste wprowadzenie w kościele Jezusowym w życie liturgiczne nowego Śpiewnika Ewangelickiego z udziałem Biskupów, duchowieństwa i wiernych czterech Kościołów z Polski i Czech.

2002: 29 kwiecień w Czeskim Cieszynie – sesja popularno – naukowa na temat nowego Śpiewnika Ewangelickiego.

2002: 3 maj w Wiśle – Jaworniku – nabożeństwo dziękczynne i rozwiązanie Międzykościelnej Komisji Śpiewnikowej

 

Przygotował: ks. Jan Gross