english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ekumeniczny spacer po Wrocławiu

W czwartek 25 stycznia 2008 r. hierarchowie Kościołów należących do tzw. Wrocławskiej Dzielnicy Wzajemnego Szacunku odbyli spacer turystyczną ścieżką łączącą kościół ewangelicki, rzymskokatolicki, prawosławny oraz synagogę żydowską.
 

 
Projekt trasy powstał w 2002 roku w Urzędzie Miasta Wrocławia. Do dziś jednak nie rozpoczęły się żadne prace w celu uporządkowania terenu i wytyczenia szlaku. W wędrówce, która miała charakter wizytacji projektu, wzięli udział: abp Marian Gołębiewski – metropolita wrocławski Kościoła Rzymskokatolickiego, abp Jeremiasz – ordynariusz Diecezji Wrocławsko-Szczecińskiej Kościoła Prawosławnego, bp Ryszard Bogusz – zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego oraz rabin Icchak Rapaport z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej.
 

 
Inicjatorem spaceru była Fundacja Wzajemnego Szacunku Czterech Wyznań. Jak twierdzi jej przewodniczący Stanisław Rybarczyk – zwierzchnicy, choć dobrze znają kościoły należące do Dzielnicy i nieraz w nich gościli, to rzadko mają okazję pokonać piechotą łączącą ich trasę i na własne oczy zobaczyć w jakim stanie znajduje się ścieżka, która zdaniem wielu przedstawicieli miasta ma być jedną z wizytówek Wrocławia.
 

 
Rzeczywiście, dziś trudno się domyślić, że świątynie ma łączyć trasa turystyczna .... Turysta napotka tam zalegające śmieci, rozpadające się garaże, dyskoteki, sexshopy itp. Dlatego też efektem spaceru był list do władz miasta Wrocławia, podpisany przez hierarchów, z prośbą o przyśpieszenie działań rewitalizacyjnych i porządkowych na tym terenie.
 

 
Dziś wrocławską Dzielnicę Czterech Świątyń, w której od lat blisko współpracują ewangelicy, katolicy, prawosławni i Żydzi odwiedza coraz więcej turystów, a także mieszkańców Wrocławia. Tzw. Ścieżka Kulturowa po Dzielnicy, stała się bardzo popularna zwłaszcza wśród młodzieży szkolnej, studiującej oraz gości zagranicznych. Co roku planowaną trasą turystyczną przechodzi kilka tysięcy osób, którym wciąż jeszcze piękna idea jest „umilana niezapomnianymi widokami”, które dalekie są od kultury, jaką w centrum Wrocławia chcielibyśmy promować.
 
mo