english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Zmarł Tadeusz Wegener

Ze smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 3 marca 2009 r. zmarł Tadeusz Wegener, wieloletni członek władz Kościoła. W latach 1979-1990 był członkiem Synodu i Konsystorza, natomiast w okresie od 1984-1990 r. piastował funkcję wiceprezesa Konsystorza.
Angażował się także na płaszczyźnie parafialnej, będąc w latach 1955-1991 członkiem Rady Parafialnej parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej w Warszawie.
 
Nabożeństwo żałobne odbyło się 12 marca 2009 r. o godzinie 10.30 w kościele Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. Puławskiej 2A w Warszawie, a następnie pogrzeb na Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim przy ul. Młynarskiej 54/58 w Warszawie.
 
Śp. Tadeusz Wegener urodził się w Warszawie 31 grudnia 1920 roku. Ukończył ewangelickie gimnazjum im. Mikołaja Reja w Warszawie w 1938 roku. Powołany do podchorążówki artylerii we Włodzimierzu, po jej ukończeniu otrzymał przydział do III Dywizjonu 21. PAL w Cieszynie, z którym wyruszył na front II wojny światowej. W niemieckiej niewoli przebywał w stalagach, pracując fizycznie.
 
Po wojnie odbył studnia politeczniczne w Getyndze, Łodzi i Warszawie. W latach 1950-1981 pracował zawodowo w warszawskim Biurze Studiów i Projektów Łączności. W 1950 roku zawarł związek małżeński z Marią Sachsówną.
 
Tadeusz Wegener był wnukiem po kądzieli biskupa Juliusza Burschego. Z racji wychowania w rodzinie oddanej Kościołowi ewangelickiemu, przez całe życie był w centrum spraw kościelnych.
 
Pisywał też do Strażnicy Ewangelickiej, Zwiastuna Ewangelickiego i Kalandarza Ewangelickiego. Jest również autorem książki "Juliusz Bursche – biskup w dobie przełomów", wydanej przez Wydawnictwo Augustana. Książka ta przedstawia dzieje służby Juliusza Burschego na kolejnych stanowiskach kościelnych, od diakona do biskupa Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego. Omawia jego działalność w dwudziestoleciu międzywojennym i wyzwania, przed którymi w tym czasie stawał – na polu wewnątrzkościelnym, narodowościowym, politycznym. Książka zawiera również opis martyrologii rodziny Bursche, skazanej na wyniszczenie przez hitlerowców za patriotyczną postawę jej członków, a przede wszystkim biskupa Kościoła. 
  
Jerzy Sojka
ks. Adam Malina