english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ogród Reformacji w Szczyrku

W sobotę, 8 maja 2010 r., kilkudziesięcioosobowa grupa z parafii ewangelickiej w Katowicach wybrała się do Szczyrku, by sadzić drzewka w „Ogrodzie Reformacji”, który znajduje się przy szlaku turystycznym z Białego Krzyża na Kotarz.
 
Katowiczanie jako pierwsi odpowiedzieli na apel ks. J. Byrta (proboszcza parafii w Szczyrku-Salmopolu), który w ten sposób pragnie połączyć dwie idee: religijną – zbliżający się jubileusz 500-lecia Reformacji oraz ekologiczną – zalesianie terenów górskich nowymi sadzonkami (stare drzewa trzeba było wyciąć z powodu ubytków wywołanych przez szkodnika).
 
 

Szczytną inicjatywę rozpoczął ks. J. Byrt od przeczytania Słowa Bożego i modlitwy. Zmotywowani i pełni zapału mieszkańcy stolicy Górnego Śląska zasadzili 501 drzew. Wszystkie zostały symbolicznie oznakowane kolorami tęczy – znakami nadziei.

Wśród sadzonek (typowych drzew leśnych) znajdowała się również „jabłonka ks. Marcina Lutra”, którą jako 501. drzewko zasadzono w imieniu zwierzchnika Diecezji Katowickiej – ks. bp. Tadeusza Szurmana. Ks. Jan  Byrt twierdzi, że parafia wiele zawdzięcza biskupowi: "Jako młody duchowny prowadził tutaj obozy młodzieżowe, w trakcie których wykonywano różne prace na rzecz ośrodka kościelnego w Salmopolu".
  
 
Zapytany, dlaczego akurat jabłonka w środku lasu, ks. Byrt tłumaczy, że jest to zamierzenie celowe: "Istnieje przekaz, że Ojciec Reformacji, zapytany pewnego razu o koniec świata, powiedział: ”Jeśli jutro miałby nadejść koniec świata, jeszcze dziś posadziłbym jabłonkę.” W dodatku, gdy drzewko zacznie owocować, turyści będą się mogli posilić" – mówi z uśmiechem salmopolski duchowny.
 

Po ciężkiej pracy przyszedł czas na regenerację sił przy kawie i herbacie na świeżym powietrzu. Potem wszyscy udali się na górę Kotarz, gdzie od prawie dwóch lat mieści się Ołtarz Europejski. Tam, obok modlitwy, katowiczanie wysłuchali krótkich refleksji na temat budowy ołtarza, jak też historii parafii.

 
 
Ks. J. Byrt wyraził podziękowanie i wdzięczność wszystkim uczestnikom. Teraz czeka na kolejnych ogrodników, którzy w Dekadzie Reformacji będą chcieli zostawić po sobie ślad poprzez zasadzenie drzewka w Ogrodzie Reformacji.