strona główna

Z ostatniej chwili




Obchody 150-lecia ewangelickiego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach: 28 września 2008 r.
Główne obchody 150-lecia kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach odbyły się w niedzielę 28 września 2008 r. Przed uroczystym nabożeństwem odbył się krótki, półgodzinny koncert poświęcony muzyce organowej i chóralnej ks. Adama Hławiczki. W programie znalazły się pieśni w wykonaniu chóru „Largo Cantabile” oraz utwory organowe z udziałem skrzypiec.
Następnie zostało odprawione uroczyste nabożeństwo z udziałem biskupa Kościoła, biskupów diecezjalnych i najwyższych władz kościelnych, władz miasta, przedstawicieli instytucji, gości z sąsiednich parafii i wiernych, połączone z prawykonaniem kantaty na 150-lecie ewangelickiego kościoła w Katowicach. Kompozytorem kantaty jest Ryszard Gabryś, a wykonał ją zespół śpiewaków „Camerata Silesia” pod dyr. Anny Szostak-Myrczek.
W trakcie nabożeństwie poświęcono tablicę pamiątkową proboszczów katowickiej parafii, która zostałą wmurowana w przedsionku kościoła, oraz otwarto okolicznościową wystawę opracowaną przez Muzeum Historii Katowic.
W sobotę poprzedzającą obchody, 27 września na placu kościelnym i w kościele odbył się festyn parafialny połączony z koncertem orkiestry KWK „Wieczorek”. Natomiast w sobotę 22 listopada, w czasie nabożeństwa rozpoczynającego Synod Diecezjalny, w muzeum parafialnym odbędzie się otwarcie wystawy „Historia ewangelicyzmu w Katowicach” przygotowanej przez Muzeum Historii Katowic.

Zob. serwis parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach.
Zob. serwis obchodów 150-lecia kościoła.


Sesja popularno-naukowa z okazji 150-lecia ewangelickiego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach: Biblioteka Śląska w Katowicach, 14 czerwca 2008 r.
W sobotę 14 czerwca w auli Parnassos Biblioteki Śląskiej w Katowicach odbyła się sesja popularno-naukowa z okazji 150-lecia ewangelickiego kościoła Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. Przedstawiono następujące referaty:
  • prof. dr hab. Ewa Chojecka: „Architektoniczny i ideowy projekt kościoła Zmartwychwstania Pańskiego”,
  • prof. dr hab. inż. Andrzej Hławiczka: „Portret ks. Adama Hławiczki w 100-lecie urodzin”,
  • prof.dr hab. Grażyna B. Szewczyk: „Ewangelicy w katowickiej prasie”,
  • ks. bp Tadeusz Szurman: „Działalność społeczna i charytatywna katowickich ewangelików”.

  • Zob. serwis parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach.


    Ewangelizacja satelitarna ProChrist 2008 (Katowice, 6-13 kwietnia 2008 r.)
    ProChrist jest wydarzeniem znanym w Europie. Szczególnie po 2006 roku, gdy spotkania ewangelizacyjne transmitowane satelitarnie z hali olimpijskiej w Monachium oglądało około 1,5 miliona osób! Wówczas zaistniało ono też w naszym kraju, choć przede wszystkim w środowiskach ewangelickich, gdzie było retransmitowane głównie po salach parafialnych i kościołach. Odbywało się to w 53 miejscach przekazu, z których 45 zostało zorganizowanych przez Kościół Ewangelicko-Augsburski.
    Postacią, która firmuje sobą ProChrist jest ks. Ulrich Parzany – duchowny ewangelicki z Niemiec, ewangelista, autor wielu książek. Przejął on działalność ewangelizacyjną w Europie po legendarnym – choć jeszcze żyjącym – ewangeliście Billy Grahamie. Warto przypomnieć, że Graham był w Katowicach w 1978 roku i poprowadził wówczas ewangelizację w katowickiej katedrze rzymskokatolickiej.
    Jak w tej historii mieści się katowicki ProChrist 2008? Ewangelizacja satelitarna ProChrist była transmitowana do Polski w latach 1993 (przekaz z Essen), 1995 (Lipsk), 1997 (Norymberga), 2000 (Brema), 2003 (Essen) oraz 2006 (Monachium). Kolejne ProChrist w 2009 roku będzie transmitowane z Chemnitz we wschodnich Niemczech. Natomiast wcześniej, do początków 2009 roku, odbywają się mniejsze ewangelizacje pod wspólną nazwą ProChrist-Wydarzenia (ProChrist-Spezial). Są to imprezy na skalę regionalną z udziałem również Ulricha Parzanego, organizowane pod hasłem „Zwątpienie i zdziwienie”. Jedno z takich spotkań odbyło się w Polsce, właśnie to transmitowane z hali katowickiego Spodka w dniach 6-13 kwietnia 2008 roku. Koordynatorem tego przedsięwzięcia było Centrum Misji i Ewangelizacji.
    Organizacja katowickiego ProChrist stanowiła ogromne wyzwanie natury organizacyjnej. Stąd też przez cały roku organizatorzy przygotowywali tę imprezę. Odbywały się szkolenia wolontariuszy, ustalano program. Organizacja tak dużej imprezy, a przede wszystkim zapełnienie tak dużej widowni, i to przez 8 kolejnych dni, nie mogła powieść się bez aktywnego udziału Kościoła rzymskokatolickiego. Kościół ten włączył się w organizację ProChrist 2008 poprzez ruch „Światło – Życie”.

    Zob. polską stronę ProChrist.
    Zob. stronę główną ProChrist.
    Zob. serwis Centrum Misji i Ewangelizacji.


    Ukazała się książka: Ewangelicy na Górnym Śląsku w ruchu oporu wobec hitleryzmu i stalinizmu (1939-1946)
    Z początkiem grudnia opuściła drukarnię książka wydana wspólnie przez Wydawnictwo "Głos Życia" oraz Muzeum Śląskie w Katowicach, pt. Ewangelicy na Górnym Śląsku w ruchu oporu wobec hitleryzmu i stalinizmu (1939-1946). Jest to praca zbiorowa, której autorami są: dr Jan Szturc (o polskich ewangelikach na Górnym Śląsku w l. 1939-1946), diak. Aleksandra Błahut-Kowalczyk (o diakonisach ewangelickich walczących o Polskę), Tomasz Hajewski - Archiwum Państwowe w Katowicach (o Cezarym Uthe - dowódcy AK na Śląsku i Zagłębiu), Henryk Podżorski (o Adolfie Pilchu - jednym z Cichociemnych), Annemaria Franke - Fundacja "Porozumienie dla Krzyżowej" (o powiązaniach "Kręgu z Krzyżowej" z Górnym Śląskiem) i dr Grzegorz Bębnik - Instytut Pamięci Narodowej (o ewangelikach w podziemiu antykomunistycznym - Paweł Heczko i Emil Ruśniok).
    Książka stanowi pokłosie sesji popularno-naukowej, która odbyła się pod tym samym tytułem w czerwcu br. w Muzeum Śląskim. Została ona wydana jako VI tom serii wydawniczej "Studia z Dziejów Ewangelicyzmu na Górnym Śląsku".

    Zob. serwis Wydawnictwa "Głos Życia" w Katowicach.


    Nowa książka Jan Szturca o stowarzyszeniach społeczno-kulturalnych w polskim ewangelicyzmie
    W Wydawnictwie Naukowym "Semper" ukazała się kolejna książka dr. Jana Szturca, autora m.in. słownika biograficznego Ewangelicy w Polsce (Bielsko-Biała 1998). Obecna książka Stowarzyszenia społeczno-kulturalne w polskim ewangelicyzmie ma również w dużym stopniu charakter słownikowy, gdyż opisuje powszechne zjawisko stowarzyszenia się ewangelików w organizacje o charakterze nie tylko religijnym, ale przede wszystkim kulturalnym i społecznym.
    Książka została estetycznie wydana przez Wydawnictwo Naukowe "Semper" w Warszawie, liczy 225 stron w formacie B-5, została zaopatrzona w przypisy, indeksy, tabele.

    Zob. serwis Wydawnictwa Naukowego "Semper".
    Zob. informację o książce w serwisie Wydawnictwa Naukowego "Semper".


    Nowa płyta Tomasza Żółtko pt. Bezsenność i kurz
    W 2006 roku ukazała się kolejna płyta Tomasza Żółtko, zatytułowana Bezsenność i kurz. Na płycie znajduje się 12 nowych piosenek chrześcijańskiego barda z Krakowa. Na stronie WWW Tomasza Żółtko można posłuchac fragmentów płyty w formacie MP3 oraz zamówić te, jak i starsze płyty z dorobku artysty. Według serwisu CCM, nowy album pod względem muzycznym jest zdecydowanie inny od wcześniejszych płyt Tomka: większość piosenek nie jest już tak liryczna, a wręcz przeciwnie - rockowo-progresywna! Choć dla kontrastu nie brakuje również pięknych nostalgiczno-lirycznych piosenek.

    Tomasz Żółtko - muzyk, kompozytor, poeta i publicysta, pochodzi z Gdańska, mieszka w Krakowie. Jedna z najbardziej barwnych i niekonwencjonalnych postaci współczesnej piosenki autorskiej. Wiele z jego piosenek zmusza do refleksji, głębszego spojrzenia na siebie i otaczającą nas rzeczywistość. Niektóre piosenki, jak Bóg kocha chorych na AIDS, wywołały protesty. Jednak nie stroni od autoironii i dowcipu, np. Bardzo lubię lekcje biologii, którym ożywia i wzbogaca kompozycje każdej z płyt. Z tekstami doskonale współgra aranżacja muzyczna - czasami surowa i oszczędna, czasami bardzo bogata. W swoim dorobku zgromadził dotychczas piętnaście pozycji (tomiki poezji, kasety i płyty CD), z których największy rozgłos przyniósł mu album Klatka skandalu. Pochodząca z tego albumu piosenka Kochaj mnie i dotykaj przez blisko 30 tygodni gościła w gorącej dziesiątce Muzycznej Jedynki, stając się ogólnopolskim przebojem emitowanym na antenie większości polskich stacji radiowych.

    Zob. wykaz najbliższych koncertów Tomasza Żółtko.
    Zob. stronę domową Tomasza Żółtko.


    strona główna

    Wkrótce




    Projekcje filmu Luter w kinach całego kraju
    W Multikinie w Zabrzu 19 października odbyła się pierwsza na Śląsku projekcja kinowa filmu Luter, znanego dotychczas z projekcji w salkach kościelnych i w płatnych kanałach telewizyjnych. Staraniem Wydawnictwa "Warto", działającego przy Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, które zostało dystrybutorem filmu w Polsce, Luter doczekał się projekcji w kinach. Na stronie www filmu znajduje się wykaz miejsc i terminów następnych projekcji.

    Zob. serwis Wydawnictwa "Warto".
    Zob. serwis Centrum Misji i Ewangelizacji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
    Zob. polską stronę www filmu Luter.


    Spotkania młodzieży akademickiej
    Od nowego roku akademickiego (z początkiem października) ewangelickie duszpasterstwa akademickie zapraszają na spotkania adresowane do studentów i młodzieży pracującej. W diecezji katowickiej odbywają się one w następujących parafiach:
  • Gliwice, ul. Jagiellońska 19a - środy, godz. 19.
  • Katowice, ul. Warszawska 18 - poniedziałki, godz. 19:30 (kontakt: 0-32 2539981).
  • Kraków, ul. Grodzka 60/5 (wejście przez bramę na 1 piętrze) - wtorki, godz. 19. (zob. www.studenckie.krakow.prv.pl).
  • Opole, ul. Pasieczna 12 - pierwszy i trzeci poniedziałek miesiąca, godz. 19.15.

  • Zob. ogłoszenie o spotkaniach studenckich i młodzieżowych w Katowicach.


    Audycje z życia parafii ewangelickich w TVP Katowice
    Diecezje cieszyńska i katowicka wraz z Oddziałem Śląskim Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) zawarły porozumienie z oddziałem w Katowicach Telewizji Polskiej. W ramach programu "Z życia Kościołów" w TVP 3 prezentowane jest życie parafii ewangelickich oraz Kościołów zrzeszonych w PRE. Niestety, na skutek niedawnych decyzji dyrekcji TVP, zmniejszyła się częstotliwość audycji i przeniesiono je na mniej dogodną porę. Są one obecnie emitowane w każdy przedostatni piątek miesiąca o godz. 8.00 z powtórką w ostatni czwartek miesiąca o godzinie 16.45.

    Szukam Domu