Bus reformacyjny już w Cieszynie

Oficjalne uroczystości odbędą się 8 lutego

07.02.2017

Z początkiem listopada 2016 r. reformacyjny bus wyruszył z Genewy, by odwiedzić po drodze 67 miast w Europie związanych z Reformacją.


Bus reformacyjny już w Cieszynie

Bus reformacyjny to ogromna ciężarówka, która odbywa trasę po Europie (projekt Europäischer Stationenweg - Europejski Szlak Reformacji), by połączyć ze sobą różne reformacyjne miasta i ich historie. Jest dowodem na to, że Reformacja nie jest związana jedynie z Wittenbergą, ale stała się obywatelką Europy i świata.

W ciężarówce gromadzone są reformacyjne historie ze wszystkich odwiedzonych miejsc w formie zdjęć, filmów, nagrań audio i tekstów, a relacje na bieżąco można śledzić na blogu https://r2017.org/veranstaltungen/europaeischer-stationenweg/blog/ Busowi towarzyszy zespół 15 wolontariuszy, którzy angażują się w zbieranie i publikowanie materiałów nawiązujących nie tylko do historii Reformacji, ale ukazujących jej współczesne oddziaływanie w poszczególnych miastach.

W każdym z miast lokalni partnerzy włączają się w organizację wydarzeń. W Cieszynie oficjalne powitanie busa odbędzie się 8 lutego na rynku. Obecni będą m.in. burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Jerzy Samiec, zwierzchnik Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp Adrian Korczago, goście zagraniczni, duchowni diecezji cieszyńskiej i uczniowie ewangelickich szkół.

Podczas pobytu busa w Cieszynie będą dyżurować w nim duchowni, będzie można zapoznać się z historią Reformacji i materiałami na jej temat. Przed busem została ustawiona podświetlana wystawa "Historia 500 lat Reformacji" przygotowana przez Wydawnictwo Augustana przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego. 

W związku z wizytą busa reformacyjnego w Cieszynie odbędzie się konferencja duchownych diecezji cieszyńskiej, podczas której wykład na temat współczesnego, europejskiego wymiaru Reformacji wygłosi ks. dr Volker Jung prezydent Ewangelickiego Kościoła w Hesji-Nassau.

Po południu, w teatrze im. A. Mickiewicza (wstęp za zaproszeniami) odbędzie się uroczysta sesja trzech gremiów, w której wezmą udział radni: Sejmiku Śląskiego, Powiatu Cieszyńskiego i Rady Miasta Cieszyna oraz zaproszeni goście. Planowane jest przyjęcie okolicznościowej rezolucji. 

Wystąpienia na temat historii Reformacji będą mieć: dr Łukasz Barański i dr hab. Wacław Gojniczek. Podczas spotkania zostanie zaprezentowane przedstawienie uczniów i nauczycieli Liceum Ogólnokształcącego Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie.  Odbędzie się także projekcja filmu promocyjnego o Cieszynie, który jest związany z projektem, a oprawę muzyczną wydarzenia zapewni Wyższobramski Chór Kameralny.

W teatrze zostanie uruchomione stoisku wydawnicze, rozdawane będą ulotki z reformatorami oraz wybranymi tezami ks. M. Lutra przygotowane przez Wydawnictwo Augustana. 

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszamy do odwiedzania busa, do zapoznawania się z materiałami, do rozmów i dzielenia się własnymi doświadczeniami.

 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
  • Reformacyjnie w Częstochowie
   Reformacyjnie w Częstochowie
  • Muzycznie w Salmopolu
   Muzycznie w Salmopolu
  • Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
   Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
  • Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
   Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
  • Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
   Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
  • Amerykanie w Wiśle
   Amerykanie w Wiśle
  • Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
   Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
  • Bieganie, pomaganie, wędrowanie
   Bieganie, pomaganie, wędrowanie
  • 500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
   500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31