Diecezjalna Konferencja Kobiet

Goleszów, 6 maja 2017 r.

16.05.2017

W sobotę, 6 maja 2017 r. w parafii w Goleszowie odbyła się Diecezjalna Konferencja Kobiet Diecezji Cieszyńskiej. Przybyło 44 delegatek Kół Pań z następujących parafii: Bielsko, Cieszyn, Cisownica, Goleszów z filiałami Godziszów, Kozakowice i Leszna, Istebna, Jaworze, Skoczów, Wisła-Centrum oraz Wisła-Głębce.


Diecezjalna Konferencja Kobiet

Po przywitaniu zebranych przez Biskupa Diecezji, ks. dr. Adriana Korczago, diecezjalne spotkanie rozpoczęła rozważaniem Słowa dk. Karina Chwastek-Kamieniorz. Niezapomnianych muzycznych wrażeń dostarczył występ goleszowskiego zespołu żeńskiego. Referat pt: „Co łączy te Katarzyny” wygłosiła dk. Aleksandra Błahut-Kowalczyk. Autorka zastanawiała się, co łączy te kobiety? Co dzieli? Kim są? Czy mają wpływ na życie współczesnych kobiet?

 

Nie trudno domyślić się, że jedną z nich – w Roku Reformacji – jest Katarzyna Luter, ale druga, Katharina Staritz? Kim jest? Kto o niej coś wie? A co z kolejną, bardzo już współczesną kobietą, pragnącą zachować anonimowość, zajmującą się m.in. pisaniem prozy i poezji? Co je wyróżnia? Czego możemy się od nich nauczyć? Czy ich odwaga, zaufanie, wiara, świadectwo życia, pionierskie działania mogą stać się wspólnym mianownikiem dla różnych kobiet różnych epok historycznych?

 

Na wydawać by się mogło retoryczne pytanie - co je łączy - odpowiedź można znaleźć  w książce Alessandro Pronzato, zatytułowanej szczególnie: „Kobiety, które spotkały Jezusa”. To jest klucz do mozaiki. Kobiety, które spotkały Jezusa! Autor pisze: „Prawdziwy świadek ogranicza się do zaproponowania. Prowadzi do określonego punktu, który nie jest punktem dojścia, ale wyjścia. Jego drogi nie można powtórzyć. Jego, jej przykład powinien posłużyć tylko do tego, by każdy poszedł własną drogą, która jest zawsze jedyna, by osobiście stawił czoła ryzyku poszukiwania. Autentycznym świadkiem jest ten, kto jest w stanie zapalić iskierkę”.

 

Anna Wantulok prowadziła całość spotkania, które zostało wzbogacone  dodatkowo przez serdeczne przyjęcie, gościnność miejscowego Koła Pań, smaczny poczęstunek i wzajemne dzielenie się doświadczeniami ze służby kobiet. Na pamiątkę każda z uczestniczek konferencji dostała od goleszowskiego Koła Pań werset przewodni konferencji: Gdyż w wierze, a nie oglądaniu pielgrzymujemy (2 Kor. 5,7) oraz przywiezione prosto z Torgawy foldery zawierające najważniejsze informacje dotyczące życia Katarzyny i Marcina Lutrów.

 

abk


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • 140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
   140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
  • O Reformacji w Toruniu
   O Reformacji w Toruniu
  • Już od 1 lipca...
   Już od 1 lipca...
  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
  • Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
   Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30