Internet jako przestrzeń publiczna

22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu

17.02.2017

W dniach 25-28 kwietnia 2017 r. odbywać się będzie w Falentach pod Warszawą 22. Europejska Chrześcijańska Konferencja ds Internetu. 


Internet jako przestrzeń publiczna

Temat tegorocznej konferencji: Internet jako przestrzeń publiczna. Rozszerzona rzeczywistość [augmented reality] i refleksja teologiczna dotycząca zagadnień istotnych w dyskusji publicznej [public theology].
 
ECIC (European Christian Internet Conference) to ekumeniczna sieć webmasterów kościelnych, duchownych internetowych, dziennikarzy, programistów, osób związanych z Kościołami chrześcijańskimi, a zarazem funkcjonujących w Internecie. Podczas każdej z konferencji uczestnicy poznają nowe możliwości Internetu, zastanawiają się nad tym jak Kościoły powinny funkcjonować w Internecie, czym są nowe media. Ostatnia konferencja (21-sza) w Göteborgu dotyczyła emocji w sieci, przedstawiono m.in. działania duszpasterzy internetowych. 
 
Organizatorzy wywołując temat rozszerzonej rzeczywistości zwracają uwagę, że Kościoły były i są obecne w przestrzeni publicznej. Aktualnie świat cyfrowy rozszerza i przenika świat rzeczywisty: Pokemon Go, gry, aplikacje AR, gry 3D i komunikatory. Powstaje więc pytanie, jakie w tym świecie są możliwości dla Kościołów? Jak można "rozszerzyć" świat, by zanieść ludziom przesłanie o Bogu? Czy można posłużyć się rozszerzoną rzeczywistością lub wirtualną rzeczywistością jako narzędziem ewangelizacyjnym? W jaki sposób można ją wykorzystać? Jeśli Internet jest przestrzenią wymiany doświadczeń, poglądów politycznych i religijnych, to dlaczego nie miałby otwierać Kościołów jeszcze inaczej, rozszerzyć przestrzeń wspólnoty poza kościelne mury? 
 
Nad powyższymi kwestiami oraz wieloma innymi pytaniami będą zastanawiać się uczestnicy konferencji w Polsce. Pomogą w tym wystąpienia:

- dr. Jerzego Sojki, wykładowcy Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, który podejmie się refleksji teologicznej dotyczącej zagadnień istotnych w dyskusji publicznej [public theology];

- Piotra Baczyńskiego, twórcy i prezesa Immersion, który zaprezentuje możliwości wykorzystania AR i VR w obszarze pracy Kościołów;

- prof. Wojciecha Cellarego, informatyka, wykładowcy Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, który przedstawi temat „Chrześcijanie w wirtualnej rzeczywistości”. 

 
Znajdzie się również miejsce na prezentacje projektów uczestników konferencji oraz przegląd aktywności związanych z obchodami 500 lat Reformacji w Europie.

Konferencja prowadzona będzie w języku angielskim.

Stroną organizacyjną konferencji w Polsce zajmuje się Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce.

Program wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest na stronie: http://www.ecic.mobi/ 
 
Koszt udziału w konferencji: 400 Euro (dla uczestników z Polski przewidziane jest dofinansowanie, można o to wystąpić przy rejestracji).

Termin rejestracji upływa 24 marca 2017 r.

 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • U Małego Lutra ze Wschowy
   U Małego Lutra ze Wschowy
  • Reformacyjnie w Częstochowie
   Reformacyjnie w Częstochowie
  • Muzycznie w Salmopolu
   Muzycznie w Salmopolu
  • Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
   Alpejskie krajobrazy, reformacyjne dziedzictwo, nowe wyzwania
  • Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
   Łódzkie obchody Jubileuszu Reformacji
  • Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
   Ewangelickie dziedzictwo w Słowie, życiu, obrazie
  • Amerykanie w Wiśle
   Amerykanie w Wiśle
  • Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
   Jeśli szukasz czegoś NOWEgo
  • Bieganie, pomaganie, wędrowanie
   Bieganie, pomaganie, wędrowanie
  • 500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
   500 lat reformacji we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Maj 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
    01 02 03 04 05 06
  07 08 09
  15 16 17
  22 23 24 25 26 27
  28 29 30 31