Nauka, wolność, odpowiedzialność

Regionalne Spotkanie Pracowników Służby Zdrowia w Zabrzu

19.05.2017

W sobotę, 8 kwietnia br. w Zabrzu odbyło się Regionalne Spotkanie Pracowników Służby Zdrowia, organizowane przez Diecezjalną Komisję Wychowania Chrześcijańskiego oraz Parafię Ewangelicko-Augsburską w Zabrzu z jej Proboszczem ks. Dariuszem Dawidem na czele.


Nauka, wolność, odpowiedzialność

Spotkania takie przeznaczone dla lekarzy, pielęgniarek i położnych, farmaceutów, rehabilitantów i przedstawicieli innych zawodów medycznych odbywają się na terenie Diecezji Katowickiej od kilkunastu lat, zwykle około Dnia Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowego Dnia Zdrowia przypadającego 7 kwietnia. Spotkanie to, na gruncie niekoniecznie medycznym, ma być okazją dla wyżej wymienionych środowisk zawodowych do budowania nowych kontaktów i relacji. Ma służyć również ogólnemu rozwojowi, w tym duchowemu pracowników i potwierdzeniu, jak ważną rolę odgrywa praca i służba na rzecz ochrony i promowania zdrowia ludzi.

Spotkanie, w którym uczestniczyło ponad 30 osób, głównie z miast Górnego Śląska, ale także z Opolszczyzny i Śląska Cieszyńskiego,  rozpoczęło się o godz. 10.00 w Śląskim Parku Technologii Medycznych Kardio-Med Silesia w Zabrzu. Ośrodek ten działający przy Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu to nowoczesne centrum badawcze spełniające najwyższe normy europejskie oraz podmiot leczniczy zapewniający wysokie standardy usług medycznych, zwłaszcza badań klinicznych, działający m.in. poprzez zespół poradni specjalistycznych. Kardio-Med Silesia, mimo, że działa od września 2015 to już w 2016 roku zdobył nagrodę „Pomocna Dłoń” - Lider Śląskiej Medycyny w kategorii  Innowacyjna Placówka Medyczna, rozwija duże projekty medyczne w skali kraju, działa głównie w zakresie kardiologii, genetyki, diabetologii i geriatrii. Ośrodek prowadzi zaawansowane badania, także na zwierzętach, i opiekę nad pacjentami wykorzystując telemedycynę (np. sztandarowy program nadzoru nad ok. 3 tysiącami chorych na migotanie przedsionków w całym kraju). W ramach spotkania Prezes Kardio-Med Silesia Adam Konka przedstawił nam działalność ośrodka oraz zachęcał do współpracy i  korzystania z jego wysokospecjalistycznych usług. Jako ciekawostka przedstawiona została nam sala operacyjna dla świń i owiec, gdzie odbywają się m.in. pionierskie zabiegi kardiochirurgiczne, a której wyposażenie spokojnie dorównuje przeciętnej szpitalnej sali operacyjnej. W podsumowaniu spotkania w ośrodku naukowym padły słowa, że w pracy Kardio-Med Silesia, jak też każdego rzetelnego pracownika Służby Zdrowia, widać jaką wagę mają nauka, wolność i odpowiedzialność czyli wartości eksponowane i wspierane przez Reformację, której 500-lecie w tym roku obchodzimy.

 

Kolejnym punktem programu był, następujący po sprawnym przetransportowaniu się o kilka kilometrów, poczęstunek w budynkach zabrzańskiej parafii, przy którym uczestnicy spotkania mogli się przedstawić i przeprowadzić krótkie rozmowy.

 

Około godziny 12.30 rozpoczęło się nabożeństwo w kościele Pokoju w Zabrzu, które poprowadził miejscowy proboszcz ks. Dariusz Dawid w asyście ks. Henryka Reske. W kazaniu opartym na słowach I Listu do Koryntian 5. rozdziału ksiądz Dawid wzywał do usunięcia starego kwasu z naszego życia, naszych domów i naszych społeczności, podobnie jak mieli to czynić Żydzi przed Paschą. Na wezwanie Jezusa powinniśmy zmienić swoje życie jak celnik Zacheusz, a wtedy otrzymamy zapewnienie łaski i zbawienia, rozpoczniemy nowe życie. Nabożeństwo wypełniły wspólne pieśni i modlitwy, w których jako pracownicy zawodów medycznych dziękowaliśmy za naszą pracę, prosząc zarazem Boga o wsparcie w naszej odpowiedzialnej służbie, o to abyśmy pomagając innym w chorobie i cierpieniu sami mogli czerpać pomoc, mądrość i odwagę od Naszego Zbawiciela, najlepszego Doradcy i Przewodnika, abyśmy czerpiąc z daru wolności i nauki mogli być w naszym życiu i pracy dobrym świadectwem o Panu Jezusie Chrystusie. W czasie nabożeństwa wszyscy uczestnicy mogli przystąpić do Komunii Świętej, a także wysłuchać pięknych pieśni w wykonaniu zespołu „Praise Trio”.

 

Po nabożeństwie uczestnicy spotkania udali się na wspólny obiad, który odbył się w pobliskiej restauracji „4 Strony Świata”, gdzie przy smacznym i niecodziennym jedzeniu mogliśmy spędzić miło czas na swobodnych i dłuższych już rozmowach, wymianie myśli i doświadczeń zarówno życiowych jak i zawodowych i budować nowe znajomości.

 

Regionalne Spotkanie Pracowników Służby Zdrowia trwało łącznie ponad 6 godzin, mimo, że było planowane na ok. 4 godziny. Świadczy to o tym jak jest potrzebne i jak dużą wartość ma dla ewangelickiego środowiska zawodów medycznych, które mimo powszechnego braku czasu i zagonienia w okresie przedświątecznym, znalazło potrzebę nowych doświadczeń, wyciszenia i wspólnego przygotowania się do Wielkiego Tygodnia. Myślę, że będzie to przynosiło owoce na co dzień, a naukę, wolność i odpowiedzialność będziemy uznawać nie tylko za nasze reformacyjne dziedzictwo, ale również swoje własne zobowiązanie.

 

Rafał Wiencek


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • 140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
   140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
  • O Reformacji w Toruniu
   O Reformacji w Toruniu
  • Już od 1 lipca...
   Już od 1 lipca...
  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
  • Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
   Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30