english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rasizm jest grzechem

Biskup Kościoła o Międzynarodowym Dniu Walki z Dyskryminacją Rasową

21.03.2017

21 marca obchodzony jest na całym świecie Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1966 r. dokładnie 21 marca, by przypomnieć o masakrze w Sharpeville (Południowa Afryka), gdzie w 1960 r., w pokojowej demonstracji przeciwko „przepisom przepustkowym” apartheidu policjanci zastrzelili 69 osób.


Rasizm jest grzechem

Wydarzenia sprzed lat zacierają się w pamięci, niektórzy nawet o nich nie słyszeli, lecz określenia takie jak rasizm i dyskryminacja rasowa są nam znane. W pewnym stopniu wydają się jednak wyjątkowo odległe, jakby nas nie dotyczyły. Tymczasem zachowania rasistowskie mają też miejsce dzisiaj, w Polsce, w centrach niektórych polskich miast.

Wszędzie tam, gdzie kogoś wykluczamy ze względu na rasę, kolor skóry, miejsce urodzenia czy pochodzenie mają one miejsce. Rasizm jest wtedy, gdy umniejszamy czyjąś godność ze względu na rasę czy pochodzenie i gdy jakąś rasę czy czyjeś pochodzenie uważamy za lepsze.

Rasizm jest grzechem! Neguje niezbywalną godność człowieka, określa kto jest wartościowy przed Bogiem. Wyznacza pomiędzy ludźmi granice tylko dlatego, że urodzili się z danym kolorem skóry lub pochodzą z innego kraju. Rasizm wprowadza nieprzyjaźń między ludzi i niszczy ich relacje.

Uważam, że jako chrześcijanie powinniśmy jednoznacznie przeciwstawić się rasizmowi!

Nie tylko dzisiaj, ze względu na Międzynarodowy Dzień Walki z Dyskryminacją Rasową, ale codziennie.

Nie tylko w teorii, ale w naszym domu, pracy, w naszych lokalnych społecznościach i w naszym kraju.

Naszym zadaniem jest budować mosty, uczyć miłości, dążyć do pojednania między ludźmi. Nie bądźmy też obojętni. Nasze siły winniśmy czerpać z Chrystusa: „Albowiem On jest pokojem naszym, On sprawił, że z dwojga jedność powstała, i zburzył w ciele swoim stojącą pośrodku przegrodę z muru nieprzyjaźni”. Ef 2, 14

Zamiast murów nieprzyjaźni, uczmy się budować mosty pojednania!

Codziennie!

bp Jerzy Samiec