Spotkanie ŚFL w Szwecji

Europejskie przygotowania do Zgromadzenia Ogólnego w Namibii

03.02.2017

W ramach przygotowań do 12. Zgromadzenia Ogólnego Światowej Federacji Luterańskiej w Namibii odbyło się w dniach 31 stycznia – 3 lutego 2017 r. w Höör (Szwecja) spotkanie delegatów i doradców z Kościołów członkowskich trzech europejskich regionów ŚFL.


Spotkanie ŚFL w Szwecji

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce reprezentowali jako delegaci bp Jerzy Samiec oraz koordynator ds. kontaktów zagranicznych Anna Wrzesińska. Obecna była również koordynator biura „Kobiety w Kościele i społeczeństwie” (WICAS) Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska oraz Sekretarz na Europę ks. dr Ireneusz Lukas

Podczas spotkania przedstawiono dokumenty przygotowane przez Federację w związku ze zgromadzeniem w Namibii, dotyczące między innymi diakonii, Kościoła w przestrzeni publicznej i rozumienia wspólnoty. W grupach dyskusyjnych skupiono się na temacie 12. zgromadzenia „Wyzwoleni przez Bożą łaskę. Rozmawiano na temat publikacji: Zbawienie – nie na sprzedaż, Ludzie – nie na sprzedaż, Stworzenie – nie na sprzedaż. W rozmowach zwrócono uwagę, że Chrystus odkupił cały świat, nie tylko ludzi, Ziemia, na której żyjemy należy do Boga, a my jesteśmy odpowiedzialni za stworzenie. Podkreślono, że zbawienie nie jest towarem na sprzedaż, nie można go uzyskać dzięki własnym zasługom, bo otrzymaliśmy je za darmo, z łaski.

Swoje prezentacje w Szwecji miała młodzież (Young Reformers) oraz biuro WICAS. Młodzież koncentrowała się na tematach związanych z hasłem: „Nie na sprzedaż”, opowiadając o kampanii i swoim zaangażowaniu na rzecz ochrony stworzenia. Przedstawicielki WICAS zapoznały zebranych z działaniami kobiet w trzech regionach europejskich, które skoncentrowane były wokół czterech zagadnień tematycznych: miejsce kobiet w gremiach decyzyjnych i przywódczych, zaangażowanie teologiczne kobiet, dokumentacja „herstorii” oraz realizacja zasad społecznej sprawiedliwości płci w Kościołach członkowskich.

Delegaci mogli zapoznać się także z działaniami diakonijnym ŚFL. Członkowie zespołu ds. Diakonii przedstawili nowy dokument pt. „Towards a Convivial Economy. The contribution of a Re-formed Community Diakonia in Europe”. Dokument podkreśla koncepcję gospodarki opartej na zasadach sprawiedliwości, godności i powołania, dzięki którym możliwe jest zmniejszenia ubóstwa i wykluczenia.

Sekretarz Generalny ŚFL ks. dr Martin Junge w swoim przesłaniu do zebranych przypomniał, że gdy powstawała Federacja Kościoły luterańskie chciały być czymś więcej niż tylko organizacjami kościelnymi w różnych krajach. Ich przedstawicielom zależało, by wspólnie świadczyć o Bożej miłości, a pierwszym powołaniem ŚFL była służba dla bliźnich.

W kontekście współczesnej sytuacji w Europie dyskutowano także o roli Kościołów. Zauważono, że aktualnie nastąpiła kumulacja różnych sytuacji kryzysowych w Unii Europejskiej: Brexit, napływ uchodźców, deficyt demokracji, populizm, kryzys finansowy, brak wspólnej polityki w sytuacji wojny itp. Mimo to wspólna Europa jest nadal najlepszym rozwiązaniem, gdyż gwarantuje pokój i stabilność, promuje wspólne wartości, kładzie akcent na wolność i demokrację, propaguje prawa człowieka.

Rolą Kościołów we współczesnej Europie jest przezwyciężanie nacjonalizmu i pokonywanie barier, które istnieją między ludźmi. Kościoły mogą odgrywać pozytywną rolę w promowaniu sprawiedliwości i budowanie mostów między różnymi grupami religijnymi i etnicznymi. O zadaniach Kościołów podczas uroczystego nabożeństwa w kościele w Höör w swoim kazaniu mówiła abp Antje Jackelén, Prymas Szwecji. Podkreśliła, że jako współcześni uczniowie Chrystusa stajemy przed Bogiem i chcemy rozpoznać potrzeby ludzi wokół nas. Wyzwoleni przez łaskę Bożą, w jedności z Chrystusem wspólnie działamy na rzecz sprawiedliwości, pokoju i pojednania na świecie. Oznacza to, że także możemy zostać zranieni, szczególnie teraz, gdy wpływ na rzeczywistość europejskich Kościołów mają cztery "P": polaryzacja, populizm, protekcjonizm i post-prawda (słowo roku 2016 wg Słownika Oksfordzkiego - post-prawda oznacza okoliczności, w których obiektywne fakty są mniej wpływowe w kształtowaniu opinii publicznej niż odwołanie do emocji i osobistych przekonań).

Kościoły powinny odpowiedzieć na cztery "P" głosząc Ewangelię o Jezusie Chrystusie, zbliżając ludzi do siebie, patrząc im w oczy, spotykając się z obcym i innym pomimo istniejących granic, wysłuchując swoich opowieści i rozmawiając ze sobą nawet na bardzo niewygodne tematy. Kościoły nie powinny podsycać leku, ale być pozytywną siłą i wychodzić naprzeciw obawom, z którymi zmagają się dzisiaj ludzie.

Podczas spotkania obecny był bp Burgert Brand z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła w Namibii (ELCIN-GELC). Wraz z żoną Ute Brand przedstawili sytuację w Namibii oraz w mieście Windhuk oraz zaprosili delegatów na 12. Zgromadzenie Ogólne.

źrodło: luter2017.pl


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • 140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
   140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
  • O Reformacji w Toruniu
   O Reformacji w Toruniu
  • Już od 1 lipca...
   Już od 1 lipca...
  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
  • Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
   Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30