W Karlskronie i Kalmar

Diecezja Pomorsko-Wielkopolska na wyjeździe w Szwecji

07.05.2017

W dniach 1-3 maja 2017 r., po raz pierwszy od wielu lat, odbył się wspólny rekolekcyjny wyjazd rodzin pastorskich Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej Kościoła luterańskiego do Szwecji.


W Karlskronie i Kalmar

Wycieczka rozpoczęła się od nocnej podróży promem z Gdyni do Karlskrony. Po zejściu na ląd na uczestników czekał już autokar i udano się na poranne zwiedzanie miasta liczącego zaledwie trzydzieści kilka tysięcy mieszkańców, a mimo to największego w regionie. Karlskrona jest szwedzkim miastem położonym na wyspach archipelagu Blekinge, nad Morzem Bałtyckim. Główna część miasta zajmuje wyspę Trosso. Karlskrona jest ośrodkiem administracyjnym regionu, a także ważnym portem wojennym, wpisanym na listę UNESCO, jako ponadczasowe świadectwo kultury i historii. 

 

Księża oraz kurator Diecezji wraz z rodzinami, łącznie 40 osób, pod przewodnictwem Pawła Bobera – członka trójmiejskiej parafii, który zawodowo oprowadza turystów po Szwecji, odwiedzili dawny targ rybny, bezludną wyspę z przepiękną panoramą na okolice, kościół Admiralicji – największy drewniany w Szwecji, rynek z pomnikiem króla Karola XI, z którego polecenia założono miasto oraz wnętrze stojącego przy rynku kościoła św. Trójcy, zwanego też kościołem niemieckim. Zwiedzanie miasta było również okazją do zapoznania się z zabytkową architekturą drewnianych, kolorowych domów, charakterystycznych dla Szwecji.

 

Kolejnym punktem programu było zwiedzanie bardzo bogatego w eksponaty Muzeum Morskiego w Karlskronie. Jego kolekcje obejmują nie tylko sztukę budowy okrętów, ale i spory fragment historii Szwecji. W muzeum można m.in. przejść podwodnym tunelem, postrzelać z armaty do duńskich statków, obejrzeć wspaniałą kolekcję rzeźb galionowych, a najmłodsi mogą zajrzeć do eksperymentatorium, spróbować swoich sił wiosłując lub nauczyć się podstaw morskiej nawigacji. Jedną z większych atrakcji muzeum jest możliwość wejścia do autentycznej łodzi podwodnej należącej do Marynarki Wojennej Szwecji.

 

Drugą część wycieczki zaplanowano w mieście Kalmar, oddalonym od Karlskrony o 90 km. Zwiedzanie Kalmaru rozpoczęto od wizyty w luterańskiej katedrze, zbudowanej w drugiej połowie XVII wieku, stojącej w centrum miasta. W katedrze, jako że wyjazd miał charakter nie tylko integracyjny, ale i rekolekcyjny, odbyło się nabożeństwo. Słowem Bożym podzielił się ks. Wojciech Froehlich, a w swoim rozważaniu mówił między innymi o specyfice służby w Kościele i duszpasterstwie – w nawiązaniu do niedzieli Misericordias Domini.

 

Po rozważaniu i wspólnym śpiewie był czas wolny przeznaczony na posiłek i indywidualne zwiedzanie miasta, a następnie wycieczka udała się do średniowiecznej części miasta, gdzie główną atrakcją jest kalmarski zamek, którego historia budowy sięga XII wieku. Przed powrotem do Karlskrony uczestnicy mieli jeszcze okazję przejechać najdłuższym mostem w Szwecji, liczącym ponad 6 kilometrów, na jedną z wysp – Olandię, na której Szwedzi bardzo chętnie spędzają urlopy. Wieczorem uczestnicy wycieczki wrócili do Gdyni.

 

Relacja: ks. Marcin Rayss

Foto: ks. Dawid Mendrok, ks. Waldemar Gabryś


 • W co wierzymy?

  Biblijną naukę Kościoła Ewangelicko-
  Augsburskiego streszczają 4 zasady.

  sola Scriptura - jedynie Pismo
  sola Gratia - jedynie Łaska
  sola Fide - jedynie Wiara
  solus Christus - jedynie Chrystus

  czytaj więcej
 • Galeria fotografii

  • 140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
   140 lat kościoła i 500 lat Reformacji
  • O Reformacji w Toruniu
   O Reformacji w Toruniu
  • Już od 1 lipca...
   Już od 1 lipca...
  • Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
   Nagroda Korfantego dla bp. Niemca
  • Czytanie Reformatora Tom 2
   Czytanie Reformatora Tom 2
  • Krok dalej w poznawaniu Boga
   Krok dalej w poznawaniu Boga
  • Dni otwartych drzwi
   Dni otwartych drzwi
  • Nabożeństwo i koncert reformacyjny
   Nabożeństwo i koncert reformacyjny
  • Piątek na EDK
   Piątek na EDK
  • Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
   Rozpoczęły się Ewangelickie Dni Kościoła
 • O naszym Kościele

 • Kalendarz wydarzeń

  «Czerwiec 2017»
  Nd Pn Wt Śr Cz Pt So
          01 02 03
  04 05 06 07 08 09 10
  11 12 13 14
  19 20 21 22 23 24
  25 26 27 28 29 30