szukaj   |   mapa serwisu   |   poczta

polecamy
 w sklepie
To książka dr. Andrzeja Kluczyńskiego poświęcona tekstom starotestamentowym. Nowość Wydawnictwa WARTO.
 w internecie
cme.org.pl
www.cme.org.pl
Centrum Misji i Ewangelizacji
 w serwisie
Porozmawiaj z duszpasterzem na chacie! Od poniedziałku do piątku od 20.00 do 21.00
  Organizacja Kościoła

Kościół Ewangelicko - Augsburski (Luterański) w Rzeczypospolitej Polskiej nieprzerwanie od XVI wieku istnieje na terenie naszej Ojczyzny. Należeli do niego w przeszłości i należą także obecnie sławne i wybitne postacie Polskiego Narodu, zasłużeni dla kultury, sztuki, muzyki, techniki i innych dziedzin, zarówno rdzenni Polacy, jak też i potomkowie współwyznawców z innych narodów, którzy na zaproszenie Polaków przybyli do Polski, aby tu budować nasz kraj. Z czasem dla nich Polska stała się także ich własną Ojczyzną, za którą nieraz oddawali swoje życie. Za Kościół i Ojczyznę Polskę oddało życie w czasie II wojny światowej wielu świeckich i duchownych ewangelików, między innymi: zwierzchnik Kościoła ks. biskup dr Juliusz Bursche i wielu członków Jego rodziny, ks. senior Leon May, ks. senior Karol Kulisz, ks. Ryszard Danielczyk, ks. Józef Nierostek, ks. Władysław Pawlas i wielu innych duchownych i świeckich naszych współwyznawców.

 

 WŁADZE KOŚCIOŁA. Najwyższą władzą ustawodawczą Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP jest SYNOD KOŚCIOŁA wybrany w sposób demokratyczny z grona wszystkich duchownych (15 osób), oraz z świeckich członków Synodów Diecezjalnych, jak również przedstawicieli organizacji i duszpasterstw środowiskowych Kościoła (około 60 członków) na okres 5 lat.

 

Synod Kościoła wybiera:
 PREZESA SYNODU, którym może być duchowny lub świecki członek Synodu Kościoła,
 RADĘ SYNODALNĄ (2 duchownych i 2 świeckich) na okres 5 lat,
 BISKUPA KOŚCIOŁA, który jest duchownym Zwierzchnikiem i Pasterzem Kościoła, a z urzędu także Prezesem Konsystorza.

 

 KONSYSTORZ - naczelną władzą administracyjną Kościoła w Polsce i Kierownictwo Kościoła na okres 5 lat: świeckiego Wiceprezesa Konsystorza oraz 3 radców konsystorskich z grona duchownych i 3 radców świeckich członków Kościoła.

  

Od dnia 6 stycznia 2010 r. Biskupem Kościoła i Prezesem Konsystorza jest Ks. Biskup Jerzy Samiec, który rezyduje w Warszawie. Prezesem Synodu Kościoła jest ks. Waldemar Pytel, proboszcz w Świdnicy.

 

 WŁADZE DIECEZJI. Kościół składa się z 6 diecezji (cieszyńska, katowicka, mazurska, pomorsko - wielkopolska, warszawska i wrocławska.). Wybrani świeccy przedstawiciele parafii wraz ze wszystkimi duchownymi Diecezji stanowią Synod Diecezjalny.

 

Synod Diecezjalny wybiera Biskupa Diecezjalnego z pośród duchownych diecezji oraz Radę Diecezjalną, złożoną z jednego radca duchownego, który w sprawach duchowych jest zastępcą Biskupa Diecezjalnego, oraz świeckiego Kuratora Diecezji i jednego świeckiego radcy diecezjalnego).

 

 PARAFIE I FILIAŁY danej diecezji tworzą samodzielne jednostki kościelne posiadające osobowość prawną: parafie i podległe parafiom filiały.

 

Zgromadzenie Parafialne składające się z członków Parafii, którzy są konfirmowani, ukończyli 18 rok życia i opłacili składkę kościelną (1 procent od dochodu) za miniony rok, wybiera Proboszcza i Radę Parafialną.

 

Proboszcz jest duchownym zwierzchnikiem i pasterzem Parafii. Do pomocy w dużych parafiach może być wybrany proboszcz pomocniczy, lub przydzielony przez Konsystorz wikariusz. Wszystkim duchownym luterańskim w Polsce od czasów Reformacji przysługuje tytuł "ksiądz" (Ksiądz Biskup, Ksiądz Proboszcz, Ksiądz Wikariusz).

 

W Parafiach i Filiałach, w których nie ma wybranego proboszcza, Konsystorz mianuje proboszcza - administratora ze wszystkimi uprawnieniami proboszcza. Może on jednak, podobnie jak wikariusz, gdy zajdzie taka potrzeba, być przeniesiony przez Konsystorz na inne stanowisko i do innej parafii.

 

Od dnia 28 listopada 1999 r. do urzędu duchownego Kościół włączył także stałych: diakonów, diakonki i siostry diakonise, którzy po święceniach diakonackich otrzymanych od biskupa diecezjalnego zajmują się głównie pracą charytatywną, diakonijną, dydaktyczną, liturgiczną oraz wszelką pomocą biskupom i proboszczom.

 

 DUSZPASTERZE i DUSZPASTERSTWA. Przyszli duchowni i katecheci kształcą się w państwowej, wyższej uczelni teologicznej - w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, w której studia trwają 5 lat. Wszyscy duchowni i katecheci posiadają co najmniej tytuł magistra teologii lub pedagogiki religijnej.

 

Kościół prowadzi także duszpasterstwo młodzieżowe, wojskowe, więzienne i szpitalne. Niektórzy duchowni zatrudnieni są w ponadparafialnych jednostkach kościelnych, w Wydawnictwie "Augustana" w Bielsku-Białej, w Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie koło Cieszyna. CME organizuje każdego roku w pierwszym tygodniu lipca Tydzień Ewangelizacyjny w Dzięgielowie. Działają także duszpasterstwa wojskowe, policji, więzienne, straży pożarnej. W zakresie działalności internetowej powołany został System Internetowy Kościoła.

  

 DIAKONIA KOŚCIOŁA. Kościół powołał także "DIAKONIĘ KOŚCIOŁA," diakonię diecezjalna i parafialną, która zajmuje się pracą charytatywną w Kościele, w Diecezji, w Parafii. Prezesem "Diakonii" w Polsce jest bp Ryszard Bogusz .

 

 DIAKONAT. W Dzięgielowie koło Cieszyna znajduje się jedyny polski Żeński Diakonat Ewangelicki "Eben-Ezer", na czele którego stoi Siostra Przełożona ewa Cieślar. Dyrektorem i duszpasterzem jest ks. Marek Londzin. Siostry diakonise zajmują się pracą charytatywną, diakonijną i ewangelizacyjną.

 

 DOMY OPIEKI. Kościół posiada domy opieki dla dorosłych: Dzięgielów, Bielsko-Biała, Bytom - Miechowice, Zagórów, Chylice k. Warszawy, Węgrów i Mikołajki.

 

W miejscowościach wczasowo - turystycznych znajdują się także domy gościnne, wypoczynkowe i wczasowe, między innymi takie jak: "Betania" w Wapienicy (Bielsko-Biała), Dom Rekolekcyjny im. Biskupa Juliusza Burschego Księżówka w Wiśle, w Wiśle - Jaworniku, w Istebnej, w Salmopolu k. Szczyrku oraz w Mikołajkach i w Sorkwitach na Mazurach.

 

 BRATNIA POMOC IMIENIA GUSTAWA ADOLFA (króla szwedzkiego) jest organizacją zajmującą się niesieniem pomocy materialnej diasporze kościelnej. Prezesem Bratniej Pomocy im. G.A. jest ks. Tadeusz Makula, proboszcz w Żorach.

 

 DZIAŁALNOŚĆ WYDAWNICZA Kościoła skupia się głównie w Wydawnictwie "Augustana". Oprócz wydawnictw książkowych ukazuje się w nim dwutygodnik "Zwiastun Ewangelicki".

 Kim jesteśmy Dzieje Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego Ewangelicyzm Działalność ekumeniczna i międzynarodowa Luteranizm w dialogu Statystyka: Luteranie w Polsce Statystyka: Luteranie na świecie Bóg Źródło prawdy Człowiek Grzech Jezus Chrystus Maria Panna Święci w Kościele Duch Święty Słowo Boże Usprawiedliwienie Chrzest Komunia Święta Pokuta i spowiedź Konfirmacja Małżeństwo Posługa chorym Kościół Urząd Kościoła Liturgia Róża Lutra Organizacja Kościoła Rzeczy ostateczne Diecezje i Parafie Kierownicze gremia Kościoła Centrum Misji i Ewangelizacji Diakonia Duszpasterstwa
napisz do nas