Witryna Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP


[Odszkodowania dla Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP]

Warszawa - Rząd przyjął we wtorek (9.10.2001) rozporządzenie o obowiązku przyznania Kościołowi Ewangelicko-Augsburskiemu nieruchomości zamiennej lub odszkodowania. Dotychczas Kościołowi temu nie wypłacono żadnych odszkodowań.

Rozporządzenie jest wzorowane na regulacjach obowiązujących w stosunkach między państwem a Kościołem Prawosławnym oraz gminami żydowskimi i określa państwowe jednostki organizacyjne oraz jednostki samorządu terytorialnego, z których mienia mogą być wyłączone nieruchomości zamienne, lub na które może być nałożony obowiązek zapłaty odszkodowania na rzecz osób prawnych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

Rozporządzenie jest wykonaniem delegacji zawartej w ustawie z 13 maja 1994 r. o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Zgodnie z przepisami tej ustawy, przy rozpatrywaniu wniosku Kościoła, Komisja Regulacyjna jest zobowiązana do przyznania nieruchomości zamiennej lub wydania decyzji o obowiązku wypłaty odszkodowania (ta możliwość dotyczy sytuacji, gdy brakuje możliwości przekazania własności nieruchomości będących poprzednio własnością kościelnych jednostek organizacyjnych).

Wcześniej przestało obowiązywać rozporządzenie do ustawy (z 30 listopada 1994 r.) o stosunku państwa do Kościoła Ewangelicko- Augsburskiego w RP, na podstawie którego temu kościołowi nie wypłacono żadnego odszkodowania.

Rozporządzenie nie spowoduje samoistnych skutków dla budżetu państwa, a w razie wypłaty odszkodowania, potrzebne kwoty będą umieszczone w projekcie budżetu na następny rok. (PAP, KEA w RP)

Prezentujemy wersję Rozporządzenia zaakceptowaną przez Kościół.


[Do strony głównej]


 E-mail: internet@luteranie.pl (c) Konsystorz Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, 2001 r.