Czy możesz zagłębić tajemnice Boga albo zbadać doskonałość Wszechmocnego? Hi 11,7

Drogi Panie, czy mogę zagłębić tajemnice Twoje albo zbadać Twoją doskonałość? Patrzę na świat, który mnie otacza i po raz kolejny dociera do mnie przeświadczenie o doskonałości Twojego stworzenia.

Poruszając się traktami Europy czy Afryki, widzę logikę i mądrość w bogactwie fauny i flory, różnorodność form istnienia od tych prymitywnych do wysoce rozwiniętych organizmów. Stojąc na brzegu oceanu, bezkres przestrzeni mnie onieśmiela, tu również istnieje symbioza pomiędzy przyrodą a klimatem. Cykl życia, cykl dnia i nocy, cykl istnienia i współistnienia. Każda forma ma swoje miejsce oraz swoją rolę we wszechświecie. Nawet najmniejsze zachwianie tej cudownej równowagi jest drastyczne w skutkach. Czy to rozumiemy i dociera do nas powaga tej sytuacji oraz odpowiedzialność, jaka na nas jako ludziach spoczywa? Drobny plankton jest potrzebny do życia innym stworzeniom, tak jak każdy z nas ma do wypełnienia jakiś cel, do czegoś dąży.

Gdy w niemym zachwycie patrzymy na otaczający nas świat o świcie, w południe czy o zmierzchu, dostrzegamy, że każda pora ma swój urok. W chwilach, gdy się zatrzymujemy, żeby dostrzec świat wokół nas, w tych chwilach, Panie, dziękuję za doskonałość Twojego dzieła. Można być świadkiem mroźnego poranku, gdy świat jakby znieruchomiał, czy fenomenalnej burzy w sawannie afrykańskiej, wszystko to ma swój wspólny początek w dziele stworzenia. Można zagłębić tajniki przyrody, można szukać odpowiedzi na pytania dzieci, dlaczego drzewa są zielone a niebo błękitne, wyjaśniając skomplikowane zjawiska przyrody. Niemniej czasami można się zagubić w naukowych definicjach i po prostu zapomnieć o najprostszych sprawach. Przypomina mi o tym mój syn, którego pytania i dociekliwość czasami stawiają mnie w sytuacji, gdy brakuje odpowiedzi. Czasami dobrze jest spojrzeć na świat oczyma dziecka w jego prostocie, a zarazem ze wszystkimi najdrobniejszymi szczegółami niczym układanka, w której każda cześć ma swoje miejsce i rolę do spełnienia.

Czy można zgłębić doskonałość stworzenia? Nie wiem, ale można próbować. Łaskawy Panie, dziękuję Ci za proces szukania i zgłębiania Twojej doskonałości. Amen.

Modlitwa pochodzi z książki Modlitewnik kobiet, red. A. Błahut-Kowalczyk, K. Rudkowska, Wydawnictwo Warto, Dzięgielów 2015.

 

źródło