english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

140 lat kościoła Apostołów Piotra i Pawła w Lasowicach Wielkich

W czerwcu i lipcu br. Parafia Ewangelicko-Augsburska w Lasowicach Wielkich na Opolszczyźnie przeżywała radosne święta związane z pamiątką poświęcenia kościoła Apostołów Piotra i Pawła. Na świąteczne uroczystości złożyło się kilka wydarzeń.
 
29 czerwca 2006 roku czyli dokładnie w dniu, kiedy przed 140 lat temu poświęcono nowy ewangelicki kościół, odsłonięto na jego frontowym murze pamiątkową tablicę. Upamiętnia ona starania Lasowiczan, którzy zadecydowali wówczas o budowie swego kościoła. W 1866 roku zakończyły się one sukcesem.

9 lipca wierni parafii w Lasowicach zebrali się w swojej świątyni na nabożeństwie spowiednio-komuninym. Nabożeństwo wzbogacił śpiew chóru „Cantate” z Jaworza i Starego Bielska.
  
13 czerwca w ramach obchodów jubileuszu, ks. proboszcz Ryszard Pieron zorganizował podróż do Katowic. Tam w Muzeum Śląskim Lasowiczanie mogli obejrzeć wystawę poświęconą ks. Marcinowi Lutrowi. Zostali także przyjęci przez bp. Tadeusza Szurmana w kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach. 
 
15 lipca zorganizowano integracyjne spotkanie dla gości, którzy z różnych stron świata zjechali do Lasowic na obchody pamiątki poświęcenia kościoła. Miejscem spotkania był urokliwy zakątek nad Czarnym Stawem. 
   

 
Następnego dnia, w niedzielę 16 lipca, odbyło się wieńczące uroczystości nabożeństwo. Uczestniczyło w nim wielu księży wyznania ewangelickiego i katolickiego. Kazanie wygłosił i błogosławieństwa udzielił bp Tadeusz Szurman, zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła E-A. Podczas nabożeństwa zaśpiewały dzieci z parafii w Cieszynie, które spędzają letnie kolonie w Lasowickim Domu Tolerancji i Kultury.
  

 
Po nabożeństwie wszyscy mogli skosztować kołaczy upieczonych specjalnie na tę okazję.

  

     
Początki Parafii Ewangelickiej w Lasowicach Wielkich sięgają XVI wieku. Przez kilkaset lat potrzeby religijno-kościelne zaspokajane były przez parafię w Kluczborku, niestety w niewystarczający sposób. W 1862 roku zakupiono działkę pod budowę kościoła, zaś 16 czerwca 1864 roku wmurowano kamień węgielny. Dnia 29 czerwca 1866 roku w święto Piotra i Pawła poświęcono nowy kościół. Parafia Lasowice Wielkie wraz z okolicznymi miejscowościami liczyła wtedy ok. 1800 wiernych.
 

Kościół jest skromną budowlą, z charakterystyczną wysoką wieżą. W 1995 roku kościół otrzymał nowe poszycie dachu, a w 2001 r. został odmalowany.
 
zebrał: ks. Grzegorz Brudny