english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

45-lecie pracy artystycznej Jana Marii Dygi

Jan Maria DygaW niedzielę, 19 listopada 2006 r. w kościele ewangelicko-augsburskim im. ks. Marcina Lutra w Chorzowie odbyła się uroczystość z okazji 45-lecia pracy artystycznej Jana Marii Dygi, chorzowianina, artysty PZPiT „Śląsk”, Wojska Polskiego, Filharmonii Narodowej i Operetki Warszawskiej, Operetki Śląskiej w Gliwicach, Teatru Nowego w Zabrzu, działacza Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a przez ostatnie 20 lat chórzysty i solisty ewangelickiego chóru Cantate w Chorzowie.
   

W czasie uroczystego koncertu wystąpili:

  
- Chór chłopięcy „Zabrzańskie Słowiki” pod dyr. ks. Piotra Klemensa,
- Zespół Muzyczno-Instrumentalny „Circulum” pod dyr. Sławomira Witkowskiego,
- Chór Parafii Ewangelicko-Augsburskiej „CANTATE” w Chorzowie pod dyr. Adelajdy Romańskiej.
  

Wystąpili także soliści:
- Jolanta Kremer (sopran),
- Monika Wrzos-Wojtkowiak (skrzypce),
- Jan Maria Dyga (baryton),
- Henryk Orzyszek i Mirosław Bliwert (organy).
 

Całość koncertu prowadziła Ewa Bocek-Orzyszek.
 

Podczas uroczystości przekazano wiele życzeń dla Jubilata, a także odczytano słowa życzeń m.in. od bp. Tadeusza Szurmana i prezydenta miasta Chorzowa. Na zakończenie ponad dwugodzinnego programu głos zabrał Prezes Synodu Kościoła ks. Jan Gross, który lata dziecinne i młodość spędził w Chorzowie. Złożył on życzenia i podziękowanie w imieniu Synodalnej Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej oraz Śląskiego Oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej. Powiedział m.in.: „Przed laty będąc z wycieczką w Eisenach znalazłem łacińską sentencję umieszczoną na starych organach w sali synodalnej: „Musica sacra preludium vitam aeternam est” - „Muzyka święta jest preludium życia wiecznego.” W tym „preludium” życia wiecznego, które nie kończy się wraz z końcem naszego życia, dostojny Jubilat uczestniczy od 45 lat poprzez wykonywanie muzyki świętej w kościołach chrześcijańskich.” „Nasze życie kiedyś się zakończy - powiedział Prezes Synodu - ale muzyka święta nie przeminie, ona będzie brzmiała w ustach aniołów, o czym świadczy Objawienie św. Jana”.
  

Uroczystość zakończyła pieśń chóru chorzowskiego, autorstwa ks. Pawła Sikory z muzyką Mirosława Bliwerta: „Wspaniały świat”. Do tej pieśni akompaniował na chorzowskich organach sam autor muzyki.