english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

„Kadosz” na Niedziałkowskiego w Słupsku

W niedzielny wieczór, 10 września br. słupski Teatr RONDO przy ul. Niedziałkowskiego, wypełniły dźwięki muzyki żydowskiej. Tu, do 1977 roku był kościół, w którym odbywały się nabożeństwa niemieckojęzycznej części parafii ewangelickiej, a po sąsiedzku, stała niegdyś synagoga, o której przypomina niedawno zrekonstruowany fragment ogrodzenia. Prawdopodobnie po raz pierwszy od czasu, gdy przeniesiono nabożeństwa do kościoła Św. Krzyża, znowu zabrzmiały tu słowa modlitwy i zwiastowania wyrażone tym razem w hebrajskich pieśniach.

  

 

Wykonawcą godzinnego koncertu był zespół Chawerim - Przyjaciele z Krakowa. Na koncert zorganizowany przez słupską parafię, przy współpracy Teatru RONDO, przybyli nie tylko parafianie, ale także wielu słupszczan, dla których żydowska muzyka ma szczególne znaczenie. Utwory w wykonaniu młodych artystów wywołały wiele wzruszeń, a pieśń „Kadosz” – Święty, była przepięknym ukoronowaniem całego koncertu oraz świadectwem, że żydowska muzyka to nie tylko tekst i melodia, ale coś o wiele więcej, coś, co trudno wyrazić w słowach.

  

 

Koncert zespołu Chawerim był preludium do Dni Kultury Żydowskiej, które odbędą się w Słupsku w dniach 21-23 września. Podczas tych Dni Kultury w Teatrze RONDO będzie zaprezentowana m.in. wystawa prac Ewy Bażanowskiej z Olsztyna.