english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

„Starsza młodzież” w Szczyrku Salmopolu

„Radujcie się w Panu zawsze, powtarzam – radujcie się” (Flp 4,4) - już po raz czwarty radowano się ze spotkania młodzieży starszej, która uczestniczyła w obozach młodzieży ewangelickiej w latach 60-tych w Szczyrku Salmopolu.

  

Przed 40 laty w Szczyrku Salmopolu ...

 
Uczestników przywitał wiosenny, przepojony świeżą zielenią Beskid Śląski u stóp Grabowej. „Dokonała tego ręka Pana” (Ps 68.29), że w weekend 12-14 maja, w górach ponownie zagościli obozowicze z prawie całej Polski – Olsztyna, Warszawy, Górnego Śląska.
 
Ks. Jan Byrt i jego małżonka udzielili danym obozowiczom gościny i pozwolili zrealizować program pobytu, który ustalił inicjator „spotkań po latach” – Alfred Lazar przy współpracy swojej małżonki i przyjaciół, do których zalicza się m. in. ks. Alfred Bieta.
 

 

... i po 40 latach znów w Salmopolu

 
Niestety zabrakło wśród nich „ukochanego” ks. Marcina Lukasa, który odszedł do Pana w grudniu 2005 r. Jako wyraz pamięci o nim, złożono w sobotnie przedpołudnie na cmentarzu w Starym Bielsku wieniec z szarfami: „Dla Marcina od obozowiczów z Salmopola”.
 
Po obiedzie dawni obozowicze udali się na wycieczkę na tzw. Zameczek (Rezydencja Prezydenta RP), który znajduje się w Wiśle Czarnem. Wszyscy podziwiali pięknie odrestaurowaną rezydencję, wzniesioną w 1931 r. W Zameczku mieści się obecnie również kaplica ekumeniczna, w której modlitwę poprowadził ks. A. Bieta, po czym zaśpiewano pieśń „Pod Twą obronę”.
 
Wieczorem czekała na wszystkich kolacja – niespodzianka na wolnym powietrzu (prosiak nadziewany). Było również wspólne śpiewanie na chwałę Pana.
  

 
Niedziela to czas na wyciszenie i uczestnictwo w nabożeństwie z Komunią św. w kościele w Szczyrku Salmopolu. Kazanie wygłosił ks. Jan Byrt, a krótkie rozważanie do słów Psalmu Tygodnia (98,1) „Śpiewajcie Panu pieśń nową” przedstawił organizator spotkań, A. Lazar.
 
Rozmowy, wspomnienia i spacery w różnych kierunkach (szczególnie na Biały Krzyż) były również ważnym elementem pobytu uczestników „spotkania po latach”.
 
„Umocnij Boże to, co dla nas uczyniłeś” (Ps 68.29). Motywowani tymi słowami, uczestnicy spotkania planują zorganizować piąty zjazd dawnych teologów i młodzieży, sympatyków, przyjaciół oraz małżeństw obozowych w drugi weekend maja roku 2007. Swój udział zapowiedział były kierownik obozów lat 60-tych, bp Walter Jagucki z Anglii. 
  

Hania S.