english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Arcybiskup Turku (Finlandia) w Diecezji Cieszyńskiej

W drugiej połowie maja br. w Diecezji Cieszyńskiej przebywała delegacja Kościoła Luterańskiego z Finlandii, na czele z arybiskupem Turku – abp. Jukka Paarma. Delegacja gościła kilka dni w Polsce na zaproszenie ks. Ritvy Szarek ze Starego Bielska, która ze względu na swoje fińskie pochodzenie buduje pomosty luterańskie pomiędzy Kościołem Ewangelicko-Augsburskim w Polsce a Kościołem Luterańskim Finlandii. Ks. Ritva Szarek była jednocześnie przewodniczką dla Finów podczas odwiedzin w różnych parafiach ewangelickich Śląska Cieszyńskiego i Bielskiego. Goście spotkali sie między innymi ze zwierzchnikiem Diecezji Cieszyńskiej, bp. Pawłem Anweilerem. Abp Jukka Paarma wygłosił natomiast kazanie podczas nabożeństwa w kościele w Starym Bielsku. 
 

  Goście z Finlandii, abp Jukka Paarma pierwszy z lewej  

 
Goście odwiedzili również kościół i dom gościnny w Szczyrku Salmopolu. Wyrażali głębokie zainteresowanie życiem parafii i jej planami na przyszłość. Pytali też o pracę z dziećmi i młodzieżą oraz o relacje ekumeniczne w Szczyrku. 
  
Ks. Jan Byrt po tym spotkaniu wyraził nadzieję na zacieśnienie współpracy w Luterańskim Kościołem Finlandii, szczególnie na płaszczyźnie pracy młodzieżowej.