english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Inauguracja akcji świecy wigilijnej w Diecezji Cieszyńskiej

Na niedzielę, 10 grudnia 2006 roku zaplanowano w Diecezji Cieszyńskiej promocję tegorocznej edycji świecy wigilijnej w ramach ekumenicznej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2006. Organizatorem okolicznościowego nabożeństwa był Biskup Diecezji Cieszyńskiej Ks. Bp Paweł Anweiler - zarazem Prezes Diakonii Diecezji Cieszyńskiej; koordynator Diakonii Diecezji Cieszyńskiej ks. Marek Londzin, Ewangelicki Żeński Diakonat "Eben-Ezer" w Dzięgielowie i Parafia Ewangelicko-Augsburska w Dzięgielowie. Uroczyste nabożeństwo rozpoczęło się od występu chórku dziecięco-młodzieżowego "Junior" Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Dzięgielowie, który zaśpiewał pieśń, gdzie w jednej ze zwrotek była zawarta myśl:
 
"Daj głodnemu chleb, zziębniętemu koc,
Wrzuć biednemu grosik do kieszeni,
Smutnym otrzyj łzy, słabym podaj dłoń,
W autobusie ustąp starszej pani
Ref. Niech widzi świat miłość Bożą w nas,
Niech wielbi Go każdy czyn i krok ...
 

 
Tegoroczna edycja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przebiega pod wspólnym hasłem "Dzieciństwo bez przemocy", dlatego te słowa pieśni "Niech widzi świat miłość Bożą w nas" są tak ważne jako przesłanie dla dzieci, ich rówieśników i rodziców. Aby nie było przemocy, musi być w nas Boża miłość. W nas, to znaczy też w każdym z chrześcijan. Od siedmiu lat ta akcja organizowana jest przez "Caritas" Kościoła Rzymskokatolickiego wraz z "Diakonią" Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP i "Eleos" Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego w RP jako wspólne świadectwo Bożej miłości. W związku z tym, że akcja jest ekumeniczna, na ołtarzu stały trzy świece wigilijne z logo poszczególnych dzieł miłosierdzia Kościołów, a jedno z dzieci zapaliło symbolicznie wszystkie te trzy świece. 
 

 
Przybyłych gości przywitał ks. Marek Londzin. Wśród gości znaleźli się m.in. bp Pawła Anweiler, dyrektor Diakoni Polskiej, Wandę Falk, przedstawiciele Konsystorza, Rady Diecezjalnej, Rady Diakonii Cieszyńskiej, władz samorządowych oraz reprezentantów parafialnych komisji ds. diakonii. Ks. Marek Londzin przekazał też pozdrowienia od Dyrektora "Caritas" Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego. W przebiegu samego nabożeństwa nawiązaniem do akcji było czytanie tekstów biblijnych przez same dzieci. Są one tymi, które na co dzień najciszej proszą, a tym razem mogły zabrać głos i to publicznie przez zwiastowanie Bożego Słowa. Kazanie okolicznościowe z adwentowymi akcentami bp Paweł Anweiler, nawiązując do przesłania całej akcji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i odwołując się do osobistych wątków życia i służby. Nabożeństwo, które było połączone z wprowadzeniem nowej Rady Parafialnej, zakończyło się spowiedzią i sakramentem Komunii Świętej.

 

 

Ważnym momentem nabożeństwa było pozdrowienie Dyrektor Diakonii, Wandy Falk, która w imieniu własnym jak i Prezesa Diakonii, bp. Ryszarda Bogusza podkreśliła fenomen Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Wspomniała, że świeca wigilijna dotarła już prawie do wszystkich polskich domów. Niech w nich zabłyśnie światło Bożej miłości, które pokonuje przemoc i wnosi pokój. Na koniec radni parafii modlili się o: Kościół, Parafię oraz Diakonat, Diakonię i tegoroczną Święcę Wigilijną. Błogosławieństwo Biskupa i wspólne zdjęcia zakończyły nabożeństwo. Wielką radość przy tym miały same dzieci, gdy mogły zabrać do rąk zapalone świece i zobaczyć je z bliska i uświadomić sobie cel oraz przesłanie całej akcji. "A Jezus: brał je (dzieci) w ramiona, i błogosławił, kładąc na nie ręce." ( Ew. Marka 10,16) 
 
ks. Marek Londzin