english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Katowickie dzieci i młodzież w Szczyrku Salmopolu

W pierwszym tygodniu śląskich ferii zimowych w Domu Gościnnym w Szczyrku Salmopolu gościły dzieci i młodzież z Parafii Ewangelickiej z Katowic.
Zima w tym roku wybitnie dopisała, co bardzo pozytywnie wpłynęło na atmosferę obozową. Obózem w doskonały sposób pokierowała Bożena Polak przy wydatnym wsparciu katowickiego katechety, Dawida Badury. Prowadzący zadbali o wypoczynek swoich podopiecznych, organizując m. in. naukę jazdy na nartach pod okiem instruktora narciarskiego. Codziennie szusy okraszał blask zimowego słońca.

 

   
Adepci sztuki narciarskiej nie kryli swego zadowolenia z postępów. Szczególną wdzięczność wyrażali proboszczowi, ks. Janowi Byrtowi, który bezpłatnie wypożyczył sprzęt na cały okres pobytu.
Program zimowiska nie ograniczał się jedynie do przyjemności na białym puchu. Prowadzący zadbali także o aspekt duchowy, organizując interesujący program biblijny każdego wieczoru.

 

 
Zgodnie z kilkuletnią tradycją ks. J. Byrt przeprowadza konkurs biblijny dla każdej grupy przebywającej na obozie czy zimowisku w Salmopolu. Tak stało się i w przypadku gości z Katowic, którzy wykazali się nieprzeciętną znajomością Słowa Bożego. Drobne upominki dla najlepszych ufundowała Parafia w Szczyrku.
 
Ks. Byrt, który podejmuje u siebie wiele grup i spotyka się z wieloma ludźmi, podsumował zimowisko w następujących słowach:

  

  

"Wydaje mi się, że pomysł ks. bp. Tadeusza Szurmana, by z dziećmi podczas obozu pracował katecheta, był strzałem w dziesiątkę. Wielokrotnie słyszy się w Kościele, że katecheci mają ograniczony bezpośredni kontakt z parafią i ze swymi podopiecznymi. Bp Szurman znalazł bardzo praktyczne rozwiązanie. Katecheta opiekował z dziećmi i młodzieżą przez cały dzień. W ten sposób miał możliwość bliższego ich poznania. Ta zasada działa oczywiście w obie strony. Także podopieczni mogli lepiej poznać swego nauczyciela religii. Ten pomysł jest godny do naśladowania przez inne parafie. Wielokrotnie szuka się opiekunów na obozy, a przecież najlepszymi opiekunami są wykwalifikowane osoby, które etatowo pracują z dziećmi czyli katecheci. Dawid Badura każdorazowo uczestniczy w obozach (zimowych i letnich) organizowanych przez parafię katowicką, przygotowując program biblijny.

 
Warto więc organizować dla tych najmłodszych wszelakie wyjazdy, tym bardziej, że Kościół Ewangelicki posiada takie możliwości, dysponując wieloma Domami Gościnnymi w pięknych miejscowościach. Mamy też odpowiednio wyszkolone kadry, które należy tylko uaktywnić!

Dziękuję Parafii z Katowic, że wybrała nasz Dom Gościnny i serdecznie ponownie zapraszam".