english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Młodzieżowo w Krakowie

W pierwszy weekend listopada (4-5.11.) odbył się kolejny Diecezjalny Zjazd Młodzieży z Diecezji Katowickiej. W sobotnie przedpołudnie do dawnej stolicy Polski zjechali młodzi ludzie z Opolszczyzny i Górnego Śląska. Razem z gospodarzami tworzyli pokaźną grupę ponad 70 młodych luteran.
 
Uczestników przywitał krakowski praktykant, a zarazem opiekun tamtejszej młodzieży – Waldemar Wunsz wraz z zespołem „Chawerim”, który prowadził śpiew.
Następnie wszyscy udali się na niekonwencjonalne zwiedzanie miasta. Zabrakło klasycznego przewodnika, a młodzież podzielona na mniejsze grupy, dysponując jedynie mapą, miała odnaleźć poszczególne miejsca oraz odpowiedzieć na pytania, zamieszczone na specjalnie przygotowanych załącznikach. Choć pogoda nie rozpieszczała, zabawa była przednia, wymagająca wielu umiejętności i rozwijająca intelektualnie – podsumowywali niektórzy uczestnicy. 
  

 
Taki alternatywny sposób zwiedzania miasta funkcjonuje w Krakowie od kilku lat i przeznaczony jest dla różnych grup wiekowych (od 5-90 lat). Powyższą inicjatywę podjął i prowadzi Ośrodek Edukacyjno-Informacyjny „ARi” (ariari@poczta.onet.pl), współpracujący także z parafią ewangelicką w Krakowie.
  

 
Po pełnym wrażeń zwiedzaniu i zasłużonym ciepłym posiłku, młodzież zebrała się w sali katechetycznej, by omówić i przybliżyć innym zdobyte informacje. Każda z sześciu grup opowiadała o swoich doświadczeniach z trasy (wszystkie grupy podążały innymi trasami), dokumentując miejsca swego pobytu zdjęciami z aparatów cyfrowych. 
  

 
Następnie przyszedł czas na wykład, który poprowadził Sebastian Roszak, praktykant z Tychów. Jako że zjazd odbywał się w okolicach Święta Reformacji, uczestnicy słuchali przemyśleń na temat: „Medialny obraz Marcina Lutra”. S. Roszak omawiał rozmaite media, dzięki którym rozpowszechniana była nauka Reformatora oraz jego sylwetka od XVI w. aż po współczesność. Referent nie ominął wypaczonych obrazów Lutra związanych m. in. z okresem niemieckiego nazizmu, czasami DDR czy nieobiektywnym ukazywaniem jego postaci przez środowiska katolickie albo też przebarwianie ze strony ewangelików. Treść wykładu została podparta pokazem multimedialnym.
 
Wieczorem odbył się koncert życzeń oraz debiutancki występ zespołu „Dabar” z Tychów. W godzinach nocnych młodzi ludzie prowadzili długie rozmowy w kafejce przy herbacie i słodkościach bądź oglądali interesujące filmy, dyskutując nad ich treścią.
  

 
Po krótszej niż zazwyczaj nocy, młodzież uczestniczyła w niedzielnym nabożeństwie z Komunią Świętą, które przebiegało wg liturgii młodzieżowej. Prowadził je ks. Mirosław Czyż, nowomianowany Diecezjalny Duszpasterz Młodzieży, Waldemar Wunsz, krakowski praktykant oraz przedstawiciele młodzieży (N. Niemiec i Ł. Hoderny), czytający teksty liturgiczne. Podczas nabożeństwa wszyscy młodzi uczestnicy zjazdu zaśpiewali również przygotowane wcześniej kilka pieśni.
 
Po nabożeństwie nastąpił czas pożegnań i młodzież rozjechała się do swoich domów w nadziei, że „tradycja” krakowskich zjazdów się utrzyma i za rok znów spotkają się w tej historyczno-współczesnej metropolii.