english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Muzyka z przedsionków Nieba

Od połowy lipca br. gościł w Polsce Chór Dzwonków Ręcznych “Traveller” z Hűttenberg/Wetzlar z Niemiec. Chórowi towarzyszyła grupa uczniów Szkoły Muzycznej w Kielcach z Silke D. Wójcik na czele. To dzięki jej kontaktom, a także bp. Pawła Anweilera można było się wsłuchiwać się w muzykę wykonywaną na dzwonkach ręcznych.

 

 

Dzwonki jako instrument muzyczny wywodzą się z Chin. Przez Anglię dotarły do Stanów Zjednoczonych Ameryki skąd, za sprawą misjonarki Connie Taylor, znalazły się w Niemczech. Z jej inicjatywy powstał w 1993 roku Chór Dzwonków Ręcznych “Traveller”. Connie Taylor sama uczyła się w szkole gry na tym instrumencie. Szkoła Dzwonków Ręcznych w Hűttenberg liczy 80 aktywnych członków, z czego do Polski przyjechała 20-osobowa grupa. Na koncerty w Polsce przygotowywali się specjalnie jadąc w ubiegłym roku na tournee do południowych miast Stanów Zjednoczonychi. W repertuarze zespół ma muzykę rozrywkową całego świata. Jak mówi duchowy opiekun grupy, ks. Hans-Dieter Dörr, wykonywana muzyka przełamuje wszystkie bariery, podziały i niesie pokój oraz pojednanie.

   

 
Pierwszy koncert odbył się w ewangelickim kościele ap. Piotra i Pawła w Wiśle w ramach XXX Dni Muzyki Organowej.
 
Licznie zebrana publiczność bardzo ciepło przyjęła ich występ nagradzając wykonawców burzą oklasków. W niedzielne przedpołudnie służyli swą grą w czasie nabożeństwa w Salmopolu, podejmowani przez ks. Jana Byrta.
 

 
Szczyrecki proboszcz stwierdził po nabożeństwie: „Jesteśmy wdzięczni Bogu za tak anielską muzykę i za takich wspaniałych gości! Oby jak najwięcej takiej muzyki rozbrzmiewało w naszych kościołach, ponieważ w ten sposób dotykamy „skrawka nieba” i mamy możliwość uwielbiać naszego Wszechmogącego Boga za różnorodność talentów, jakimi obdarzył każdego z nas.”
   
Poniedziałkowe przedpołudnie ks. Waldemar Szajthauer zaplanował dla chóru w Dzięgielowie. Był to czas służby dla mieszkańców Domu Opieki.
 
Z wielkim wzruszeniem wysłuchali koncertu, który w wniósł w nowy powiew radości, nadziei i prawdziwej niebiańskiej muzyki – co podkreślił ks. Emil Gajdacz.
 

Wieczorem tego dnia Chór wystąpił w Krakowie, a następnie dał koncerty w Kielcach, Radomiu, Lublinie i Łodzi.