english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Pierwsze powojenne wprowadzenie w urząd proboszcza w Pile

31 października 1517 r. Marcin Luter przybił historyczne tezy na drzwi kościoła zamkowego w Wittenberdze. Z tej okazji co roku luteranie na całym świcie obchodzą Święto Pamiątki Reformacji. Tak było i jest również w Parafii Ewangelicko-Augsburskie w Pile, jednak tegoroczne święto miało tam specyficzny charakter. Było ono połączone z instalacją proboszcza - ks. Tomasza Woli, który 8 października 2006 r. został jednogłośnie wybrany przez Zgromadzenie Parafialne PEA w Pile podczas zebrania wyborczego, które prowadził bp Michał Warczyński.

    

  
Nabożeństwo miało swój dodatkowy klimat z uwagi na historię związaną z Reformacją i jej dziedzictwem, ale także poprzez sam fakt pierwszego po II wojnie światowej wprowadzenie proboszcza w powojennych dziejach ewangelicyzmu na ziemiach północnej Wielkopolski. W tym dniu jeszcze mocniej i bardziej historycznie brzmiało „Warownym Grodem jest nam Bóg”.

    

   
Uroczystego wprowadzenia urząd dokonał zgodnie z przepisami prawa kościelnego zwierzchnik Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej, bp Michał Warczyński w asyście ks. Tadeusza Raszyka z Poznania i ks. Adama Maliny z Mysłowic, z rodzinnej parafii ks. T. Woli. W nabożeństwie brał udział również ks. radca Andrzej Mendrok z Konina i ks. Mirosław Wola z Gorzowa Wielkopolskiego, brat wprowadzonego na urząd proboszcza w Pile.
   

Nabożeństwo było wzbogacone akustycznym wstępem zespołu N.O.C., który działa przy pilskiej Parafii. W jego repertuarze znalazła się między innymi aranżacja piosenki Jacka Kaczmarskiego „Marcin Luter” . 
 

 

Na zakończenie błogosławieństwa zabranym udzielił ks. Tomasz Wola, wprowadzony w urząd proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile.
 

XXX