english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Poświęcenie kamienia węgielnego kościoła w Wiśle Głębcach

makieta kościoła w Wiśle GłębcachW sobotnie popołudnie, dnia 12 sierpnia 2006 r. w dzielnicy Głębce miasta Wisła, odbyło się położenie i poświęcenie kamienia węgielnego pod nowy kościół, którego mury już rosną.

 

Na wstępie uroczystości miejscowy proboszcz ks. Tadeusz Byrt powitał serdecznie wszystkich licznie zgromadzonych na czele ze zwierzchnikiem Kościoła, bp. Januszem Jaguckim i Burmistrzem Wisły, Janem Poloczkiem. Po liturgii, którą odprawili księża: bp senior Jan Szarek, ks. prezes Jan Gross, ks. proboszcz Waldemar Szajthauer i ks. proboszcz Adam Glajcar, bp Janusz Jagucki wygłosił kazanie na tekst Ew. św. Mt 7,24-27.

 

Po kazaniu odbył się akt położenia i poświęcenia kamienia węgielnego, którego dokonał zwierzchnik Kościoła w asyście bp. seniora Jana Szarka, ks. prezesa Jana Grossa i miejscowego proboszcza ks. Tadeusza Byrta.

 

 

Odczytał on akt erekcyjny, a następnie w czasie pieśni zboru „Pod Twą obronę” akt ten został podpisany i złożony do odpowiedniej puszki. Wraz z kamieniami akt ten został włożony do niszy ołtarzowej, a następnie zamurowany przez Biskupa Kościoła oraz asystentów tego poświęcenia. 

   

 

 

Biskup zmówił stosowną modlitwę poświęcającą, a następnie podczas wypowiadania słów: „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego” uderzył trzy razy młotkiem murarskim; podobnie uczynili asystenci i wszyscy obecni księża nie wyłączając gościa ekumenicznego, jakim był miejscowy proboszcz rzymskokatolicki - ks. Froelich.

 

 

Po modlitwie biskupa diecezjalnego, bp. Pawła Anweilera, życzenia złożył bp senior Jan Szarek w imieniu byłych władz Kościoła, które doprowadziły do powstania przed laty na terenie Wisły pięciu parafii. W imieniu Synodu i Rady Synodalnej pozdrowienia przekazał Prezes Synodu Kościoła, ks. Jan Gross, który prosił zarówno władze Kościoła, jak i władze państwowe oraz samorządowe o pomoc w budowie kościoła. Jako przykład podał  postacie dawnych książąt pszczyńskich, którzy pomogli wznieść kościoły ewangelickie w Pszczynie, Mikołowie i Hołdunowie. Po ofierze ołtarzowej i liturgii końcowej Biskup Kościoła udzielił wszystkim błogosławieństwa.
 

  
Godzinę przed nabożeństwem śpiewały chóry wszystkich parafii wiślańskich, grała orkiestra dęta, a po nabożeństwie w czasie wspólnego pikniku góralska Grupa Śpiewacza "Grónie" śpiewała pieśni zmarłego Adama Niedoby. Występ zakończyły pieśni dedykowane dla budowniczych kościoła i dla Pani Wójt Istebnej Danuty Rabin oraz wszystkim znany i przez wszystkich lubiany hymn beskidzki.

 

   
Całej uroczystości towarzyszył ulewny deszcz, na który górale i rolnicy czekali, a który jednak w tym wypadku nie upiększył uroczystości ...
 
W niedzielę, 13 sierpnia br. podczas nabożeństwa z okazji pamiątki poświęcenia pierwszego kościółka w Głębcach, kazanie wygłosił bp Paweł Anweiler, a życzenia przekazali przedstawiciele partnerskich parafii z zagranicy.
  
"Niech Bóg błogosławi temu dziełu i niech się do niego przyzna".
 

zdjęcia: ks. Jerzy Below