english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Relacje z nabożeństw ekumenicznych

EKUMENICZNY TYDZIEŃ POWSZECHNEJ MODLITWY O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN 2006 NA ŚLĄSKU I W ZAGŁĘBIU.

W dniach od 18 – 25 stycznia 2006 r. odbył się na Śląsku i w Zagłębiu pod hasłem „Gdzie dwóch albo trzech gromadzi się w Moje imię, tam jestem pośród nich” (Mt 18,20) Ekumeniczny Tydzień Modlitwy o Jedność Chrześcijan.

W środę dnia 18 stycznia 2006 r., pierwsze ekumeniczne nabożeństwo na rozpoczęcie oktawy modlitw odprawione zostało w kaplicy seminaryjnej Śląskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Katowicach. Nabożeństwu przewodniczył prorektor ks. dr Andrzej Nowicki. Ewangelię odśpiewał ks. dziekan mitrat Sergiusz Dziewiatowski z Kościoła Prawosławnego. Kazanie wygłosił prezbiter okręgowy Okręgu Śląskiego Kościoła Chrześcijan Baptystów, ks. Jerzy Rogaczewski. Przedstawiciele wszystkich Kościołów przekazali pozdrowienia. Śpiewała schola alumnów.

 

W czwartek, dnia 19 stycznia, tradycyjnie przedstawiciele Kościołów gościnnie podejmowani byli przez proboszcza ks. prałata Jana Szkoca w kościele św. Tomasza w Sosnowcu. Tu nabożeństwu Słowa przewodniczył miejscowy ordynariusz ks. biskup Adam Śmigielski, kazanie wygłosił ks. infułat dr Ireneusz Skubiś z Częstochowy, naczelny redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Pozdrowienie na temat hasła tygodnia przekazał przewodniczący Śląskiego Oddziału PRE ks. prezes Jan Gross. W nabożeństwie wzięli udział także biskupi diecezjalni obydwu śląskich diecezji ewangelickich - ks. biskup Paweł Anweiler i ks. biskup Tadeusz Szurman. Tradycyjnie wszyscy zebrani w kościele św. Tomasza podzielili się opłatkiem.

 

 
W piątek, dnia 20 stycznia tradycyjnie w kaplicy „Nowego Przymierza” Kościoła Ewangelicko - Metodystycz-nego w Katowicach miejscowy pastor ks. Andrzej Malicki przewodniczył liturgii, a kazanie wygłosił ks. Adam Pradela, audytor Kurii Metropolitalnej w Katowicach. W nabożeństwie wzięło udział wiele młodzieży, w tym alumni i schola pobliskiego Seminarium Duchownego i Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Zarówno kazanie, jak i modlitwa Ojca Misjonarzy Oblatów z katowickiej „Koszutki” wywarły głębokie wrażenie na uczestnikach tej wielkiej modlitwy ekumenicznej. W czasie nabożeństwa oprócz scholi, śpiewał także chór metodystyczny.


W sobotę, dnia 21 stycznia nabożeństwu przewodniczył ordynariusz polskokatolickiej Diecezji Częstochowsko- Krakowskiej ks. biskup Jerzy Szotmiller w kościele polskokatolickim w Bukownie koło Olkusza, gdzie kazanie wygłosił ks. biskup Tadeusz Szurman.

 
W niedzielę, dnia 22 stycznia w Mikołowie odbyło się centralne nabożeństwo ekumeniczne Śląskiego Oddziału PRE w Mikołowie, któremu przewodniczył ks. prezes Jan Gross, a kazanie w zastępstwie ks. arcybiskupa metropolity Damiana Zimonia wygłosił ks. biskup Gerard Bernacki. Pozdrowienie i podziękowanie wygłosił ks. biskup Tadeusz Szurman. Na nabożeństwie śpiewał katolicki zespół młodzieżowy z Mikołowa „Ihtios” z parafii rzymskokatolickiej księży Salwatorianów. W nabożeństwie wzięli udział burmistrz Mikołowa Marek Balcer, jego zastępca, sekretarz miasta Adam Małysz, przewodniczący Rady Miasta Józef Gryt, mikołowscy posłowie na Sejm. Nabożeństwo było transmitowane na żywo przez Polskie Radio Katowice.

W poniedziałek, dnia 23 stycznia odbyły się dwa nabożeństwa:
- w katedrze rzymsko-katolickiej św. Mikołaja w Bielsku – Białej, któremu przewodniczył ordynariusz Diecezji Bielsko – Żywieckiej ks. biskup Tadeusz Rakoczy, a kazanie wygłosił ks. biskup Paweł Anweiler.
- w kościele ewangelicko–augsburskim św. ap. Piotra i Pawła w Czeskim Cieszynie, na Nivach odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział wierni Kościołów: luterańskiego z Czeskiego Cieszyna oraz z Cieszyna, oraz z Kościoła Czeskobraterskiego z Czeskiego Cieszyna, a także katolicy z Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. Nabożeństwu przewodniczyli wspólnie: ks. prezes Bogusław Kokotek (lut.) i ks. Piotr Badura S.J (rzym.-kat.). Kazanie wygłosił ks. kanonik Henryk Satława, proboszcz rzymskokatolickiej parafii św. Marii Magdaleny z Cieszyna. Pozdrowienia z Polski przekazał ks. prezes Jan Gross. Z Polski wzięli udział: ks. radca Janusz Sikora, ks. rektor Tadeusz Konik i ks. płk Zbigniew Kowalczyk. Śpiewały miejscowe chóry. Na zakończenie ekumenicznego nabożeństwa, błogosławieństwa zgromadzonym udzielił ks. biskup - senior Wilhelm Stonawski.


We wtorek, dnia 24 stycznia odbyło się w centralnym kościele Zboru Chrześcijan Baptystów w Katowicach młodzieżowe nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczył miejscowy pastor, prezbiter Jerzy Rogaczewski. Kazanie ewangelizacyjne wygłosił ks. Leszek Czyż, proboszcz z Wisły – Malinki. W czasie nabożeństwa z muzyką młodzieżową wystąpił też zespół alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego w Katowicach, jak również miejscowy duży zespół młodzieżowy, wystawiona była pantomina, ciekawy taniec kultowy i t.p. We wspólnej modlitwie, podobnie jak w niedzielę w Mikołowie, wzięli udział także młodzi kierowcy akcji ewangelizacyjnej małych smartów – „najmniejszy kościół świata.”..

W środę, dnia 25 stycznia odbyło się centralne nabożeństwo Archidiecezji Katowickiej w bazylice przy klasztorze Ojców Franciszkanów w Katowicach – Panewnikach przed słynną szopką franciszkańską. Na wstępie proboszcz miejscowej parafii franciszkańskiej o. Alan Rusek OFM powitał wszystkich serdecznie. Nabożeństwu Słowa przewodniczył ks. biskup Gerard Bernacki. Ponieważ nie było przedstawiciela Kościoła Prawosławnego, dlatego miejscowy diakon franciszkański odśpiewał Ewangelię tego dnia. Kazanie wygłosił ks. biskup Tadeusz Szurman, a pozdrowienie w imieniu Śląskiego Oddziału PRE przekazał jego przewodniczący ks. prezes Jan Gross z Cieszyna.
W czasie nabożeństwa śpiewał miejscowy chór, a zgromadzeniu, tak jak jest to w tradycji franciszkańskiej w obecnej porze roku kościelnego, śpiewali polskie kolędy. Przedstawiciele poszczególnych Kościołów zmawiali modlitwy:
- Kościół Rzymskokatolicki: ks. prof. dr hab. Jan Górski,
- Kościół Ewangelicko–Augsburski: ks. prezes Jan Gross,
- Kościół Ewangelicko–Metodystyczny: ks. pastor Andrzej Malicki,
- Kościół Chrześcijan Baptystów: ks. prezbiter Jerzy Rogaczewski,
- Kościół Polskokatolicki: ks. Adam Stelmach,
- Kościół Starokatolicki Mariawitów: ks. Tadeusz Ratajczyk.
Po nabożeństwie w refektarzu klasztornym wraz z zakonnikami goście ekumeniczni spożyli kolację, w czasie której w imieniu Arcybiskupa Metropolity podziękował wszystkim ks. prof. dr hab. Jan Górski, diecezjalny referent ekumeniczny.


Już po oktawie odbyły się jeszcze nabożeństwa ekumeniczne:
W czwartek, dnia 26 stycznia w kościele ewangelicko-augsburskim w Goleszowie, gdzie nabożeństwu przewodniczyli obydwaj miejscowi proboszczowie ewangeliccy: ks. radca Roman Dorda i ks. dr Piotr Sitek. Czytanie Słowa Bożego prowadzili: diakon Karina Chwastek i ks. Z. Siemianowski (rzymkat). Kazanie wygłosił ks. dziekan Adam Drożdż z Goleszowa, a pozdrowienie przekazał ks. prezes Jan Gross. W czasie nabożeństwa śpiewały chory: ewangelicki i katolicki „Gloria”.

 
W sobotę, dnia 28 stycznia odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele rzymskokatolickim św. Stanisła-wa Biskupa i Męczennika w Żorach zorganizowane przez młodego wikariusza ks. Adama Palona, szczerego ekumenistę jeszcze z czasów seminaryjnych. Parafia ta liczy 22000 wiernych. Kazanie wygłosił przewodniczący Śląskiego Oddziału PRE ks. Jan Gross z Cieszyna, a w nabożeństwie wziął także udział chór ewangelicki „Laudate” z Bładnic na Śląsku Cieszyńskim.


Na całym Śląsku odbyło się jeszcze więcej wspólnych nabożeństw, zazwyczaj bilateralnych, bez udziału oficjalnych przedstawicieli Śląskiego Oddziału PRE. W tej skrótowej notatce niesposób nawet ich wszystkich wymienić. Tylko kilka z nich:

 
- w Cieszynie w kościele katolickim Marii Magdaleny, gdzie kazanie wygłosił bp Władysław Volny, śpiewał ewangelicki chór parafialny pod dyr. Joanny Sikora.

- Na Opolszczyźnie: katedrze opolskiej kazanie wygłosił ks. radca Marian Niemiec, Niemiec w kaplicy ewange-lickiej ks. arcybiskup prof. dr hab. Alfons Nossol. W Opolu w kościele O.O. Franciszkanów w czasie koncertu śpiewał ewangelicki chór z Goleszowa pod dyr. Anny Stanieczek. Nabożeństwa były także w Kluczborku, Pokoju, Lasowicach i wielu innych miejscowościach.


- W Tychach na Górnym Śląsku w kościele św. Krzyża kazanie wygłosił ks. proboszcz Kornel Undas.

Po każdym nabożeństwie na plebaniach odbyły się zwyczajem starochrześcijańskim wspólne „agapy”, podczas których zebrani mogli prowadzić braterskie rozmowy.

Bogu i ludziom, którym sprawa jedności chrześcijan leży na sercu, należą się serdeczne dzięki! Dzięki także za gorliwość wielu, za wielki wysiłek w przygotowanie nabożeństw i za wielką gościnność. Serdeczne Bóg zapłać!

W imieniu Zarządu Śl. Oddz. PRE
ks. Jan Gross
Przewodniczący