english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Śląska Akademia Ewangelicka w Karpaczu

W sobotę, 20 maja br. w Karpaczu odbyła się potrójna uroczystość: wprowadzenie nowej Rady Parafialnej, inauguracja działalności Śląskiej Akademii Ewangelickiej i poświęcenie budynku Śląskiej Akademii Ewangelickiej.

Uroczystości rozpoczęły się nabożeństwem w kościele Wang.

  

Wprowadzenie Rady Parafialnej

 
Radę Parafialną (Zbigniew Kulik, Horst Müller, Wojciech Rawlik, Jan Stenzel, Katarzyna Wegner, Kazimiera Wegner) wprowadził w urząd bp Ryszard Bogusz, jako zwierzchnik Diecezji Wrocławskiej, a kazanie wygłosił bp Janusz Jagucki.

Wśród przybyłych gości byli: ks. Wiesław Suchorab z sąsiedniej parafii w Jeleniej Górze-Cieplicach, ks. Klaus-Dieter Härtel, który odprawia nabożeństwa dla turystów w języku niemieckim w naszym kościele, ks. Christoph Wiesener z parafii partnerskiej w Reichenbach w Niemczech oraz ks. Piotr Frodyma, przedstawiciel parafii rzymskokatolickiej w Karpaczu. Wśród władz samorządowych byli: wicemarszałek Andrzej Paluszek oraz burmistrz Karpacza Bogdan Malinowski. 
  

Śpiewa zespół WANG

 

W czasie nabożeństwa śpiewem służyły Chór Ekumeniczny oraz Zespół Wang, oba działające przy parafii w Karpaczu.

 

Kazanie wygłsza bp Janusz Jagucki

 
Podczas kazania ks. bp Janusz Jagucki wiele mówił o modlitwie, o jej znaczeniu i mocy, o tym, że dzięki modlitwie i zaangażowaniu ludzi mogła powstać Śląska Akademia Ewangelicka. Jest to pierwsza taka instytucja powstała w Kościele luterańskim w Polsce. Jej celem jest organizowanie spotkań, konferencji, szkoleń, obozów, w trakcie których, spotykają się i poznają chrześcijanie różnych narodów i Kościołów.

Śląska Akademia Ewangelicka powstała na terenie, gdzie łączą się i spotykają historie narodów i krajów: niemieckiego, austriackiego, norweskiego, czeskiego i polskiego.

 

Przed wyremontowanym budynkiem Śląskiej Akademii Ewangelickiej

 
Po nabożeństwie i wspólnych zdjęciach, uczestnicy nabożeństwa udali się pod nowo wyremontowany budynku Śląskiej Akademii Ewangelickiej, gdzie biskupi dokonali jego poświęcenia. Następnie wszyscy goście mieli okazję do zwiedzenia oddanych do użytku pokoi i sali spotkań. W uroczystości brali również udział wszyscy wykonawcy prac remontowo-budowlanych w tym główny wykonawca prac Andrzej Jaśkiewicz, architekt Jarosław Hnatyk, aranżator wnętrz Dorota Miazga-Szlegier, wszyscy inspektorzy nadzoru, sąsiedzi i przyjaciele Parafii.
 

Duchowni przy budynku ŚAE

 
Po tej prezentacji zaproszeni goście udali się na wspólny obiad do Ośrodka Wczasowo-Szkoleniowego Wang. Tam czekała jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie koncert na gongach, w wykonaniu parafianki z Karpacza - Ireny Sallmann.
 

Bp Janusz Jagucki otwiera drzwi budynku ŚAE
  

Bogusława Pech