english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Spotkanie Biskupa Kościoła z przedsiębiorcami ewangelickimi

Na zaproszenie bp. Janusza Jaguckiego w dniach 7-8. stycznia 2006 roku odbyło się spotkanie z przedstawicielami przedsiębiorców ewangelickich w Ośrodku Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Warszawie przy ulicy Miodowej.

Przedsiębiorcy działający w ramach Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich (SPE) przybyli z różnych stron Polski. W spotkaniu uczestniczył także ks. Cezary Królewicz, pełniący funkcję asystenta kościelnego SPE, ks. Marcin Brzóska - wikariusz Biskupa oraz Anna Wrzesińska z sekretariatu Biskupa. Spotkanie rozpoczęło się od zwiedzania siedziby Biskupa Kościoła, historii jej powstania i poznania planów na przyszłość. W sali posiedzeń Konsystorza bp Janusz Jagucki zapoznał zebranych z różnymi inicjatywami Kościoła mającymi na celu promowanie ewangelickiej etyki przedsiębiorczości. Zwrócił uwagę na sens ludzkiej pracy i wszelkiego wysiłku, którego ostatecznym celem nie ma być maksymalizacja zysku, lecz służba drugiemu człowiekowi. Na przykładach zaczerpniętych z Pisma Świętego zachęcał do biblijnego patrzenia na prowadzoną działalność gospodarczą. Szczególnie zaakcentował, że powinnością chrześcijańskiego przedsiębiorcy staje się tworzenie nowych miejsc pracy. Biskup Jagucki wskazał na możliwości większego zaangażowania się przedsiębiorców na rzecz najuboższych naszych współwyznawców.


Następnie prezes SPE, Edgar Barcikowski z Wrocławia przedstawił obecną sytuację stowarzyszenia oraz plany na rok 2006. Podał przykłady osób wyróżnionych przez SPE do nagród przyznawanych przez niemieckich przedsiębiorców ewangelickich z partnerskiego stowarzyszenia Initiative. Wskazał na możliwości promowania współwyznawców w ramach zagranicznych praktyk zawodowych. Poinformował również o możliwościach nawiązania kontaktów z partnerami zagranicznymi, skorzystania z doradztwa gospodarczego i korzystania z baz danych o przedsiębiorcach.

Piotr Kurek z Katowic, zastępca prezesa SPE, przedstawił działania mające na celu wzmocnienie struktur regionalnych SPE. Zarząd powołał w tym celu koordynatorów diecezjalnych, z którymi można nawiązać bezpośredni kontakt. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej SPE – www.spe.pl.


W dyskusji przedsiębiorcy dzielili się własnymi spostrzeżeniami i doświadczeniami w prowadzeniu swoich firm w obecnej sytuacji w Polsce. Wskazywano na niestabilność przepisów, liczne utrudnienia w dostępie do funduszy europejskich oraz ryzyko związane ze zmianami kursów walutowych.

Bp Janusz Jagucki przekazał wszystkim specjalne świece Diakonii oraz książeczkę „Z Biblią na co dzień” zachęcając do jej codziennej lektury.


Późnym popołudniem przedsiębiorcy udali się do Konstancina - Jeziornej do tamtejszego Ewangelickiego Ośrodka Diakonii Tabita, gdzie zapoznali się z działalnością Niepublicznego Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego. Historię tego ośrodka, jego aktualną sytuację oraz plany na przyszłość przedstawił ks. Sławomir Sikora z warszawskiej parafii św. Trójcy.

W niedzielny poranek przedsiębiorcy wraz z Biskupem Jaguckim wzięli udział w nabożeństwie w warszawskim kościele św. Trójcy.
Noworoczne spotkanie przedsiębiorców ewangelickich z Biskupem Kościoła postanowiono wpisać już na stałe do kalendarza spotkań mających integrować środowisko ewangelickich pracodawców.

ks. Cezary Królewicz