english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Święto Reformacji w Lubaniu

Najmłodsza parafia Kościoła luterańskiego w Polsce z inicjatywy proboszcza i rady parafialnej obchodziła po raz pierwszy w 2006 roku Święto Reformacji. Z tej okazji już 30 października do Lubania przybył Bibliobus, który w samym centrum miasta zaprezentował historię powstania Pisma Świętego, odkryć archeologicznych, historię tłumaczeń, różne przekłady na języki narodowe oraz wpływ Biblii na kulturę Polski. Można było również zakupić Biblię oraz literaturę z nią związaną. Rozdawano tez zaproszenia na nabożeństwo reformacyjne.

 

 

Tego samego dnia dzieci lubańskiej parafii wraz ze swoimi rodzicami mogli zapoznać się z ofertą Bibliobusu do późnych godzin wieczornych, kończąc spotkanie kolacją w domu parafialnym.

   

 
 

31 października oprócz dalszych działań misyjnych z pomocą Bibliobusu mieszkańcy Lubania mogli wysłuchać poprzedzającego nabożeństwo koncertu reformacyjnego w wykonaniu Marcina Armańskiego. Przy wejściu do kościoła otrzymali oprócz porządku koncertu organowego, 95 tez Marcina Lutra i kazanie reformacyjne.

 

  

W czasie nabożeństwa Słowo Boże zwiastowali ks. radca Waldemar Pytel ze Świdnicy oraz ks. Adam Balcar z parafii ewangelickiej z Novego Mesta pod Smrkiem w Czechach. Oba kazania -  wygłoszone w języku polskim - dostępne są na stronie internetowej lubańskiej parafii.

   

 

Oprawę muzyczną zapewnił również chór puzonistów z parafii partnerskiej w Schleife/Slepo. Obecne były władze samorządowe, parafianie i osoby zainteresowane Kościołem ewangelickim. Po nabożeństwie do późnych godzin wieczornych życiem tętnił dom parafialny, w którym miały miejsce dyskusje i plany na przyszłość. Zarówno przed Świętem Reformacji jak i tuż po nim lokalne media chętnie relacjonowały to wydarzenie.
  
ks. Cezary Królewicz