english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Wizyta sióstr Diakonis z diakonatu Matki Ewy w Niemczech

Do niecodziennej wizyty 100-osobowej grupy sióstr diakonis i ich współpracowników z Diakonatu Ostoja Pokoju - Friedenshort w Niemczech, założonego przez Matkę Ewę doszło w dniach 31 października - 1 listopada br. w Miechowicach i Dzięgielowie. Okazją do tych odwiedzin była 140 rocznica urodzin Matki Ewy - Evy von Tiele-Winckler z Miechowic, która przypadła na dzień Święta Reformacji, 31 października 2006 r.

   

 

Grupa ta przyjechała na okolicznościowe obchody jubileuszu wpierw do Bytomia - Miechowic, gdzie odbyło się z tej okazji okolicznościowe nabożeństwo. Następny dzień zaplanowano na przyjazd do jedynego w Polsce Ewangelickiego Żeńskiego Diakonatu " Eben - Ezer " w Dzięgielowie na Śląsku Cieszyńskim. Do Dzięgielowa przyjechały dwa autokary. Na miejscu na gości czekały już zebrane w kościele "Eben - Ezer" siostry diakonise z Dzięgielowa wraz z siostrą przełożoną, s. Lidią Gottschalk na czelea, a także z duszpasterzami diakonatu - ks. Emilem Gajdaczem z małżonką i ks. Markiem Londzinem. Gości przywitała oraz zapoznała z historią Diakonatu i dzieła Diakonii Siostra Przełożona. Słowa pozdrowienia przekazał również duszpasterz diakonatu "Eben - Ezer" ks. Marek Londzin. W imieniu gości głos zabrała s. Kristina - przełożona diakonatu. Z grupę w kościele spotkał się również ks. Alfred Staniek z Istebnej, były proboszcz parafii Bytom - Miechowice. Następnie wszyscy udali się na obiad do Ewangelickiego Domu Opieki "Emaus" , gdzie przy stole kontynuowane były wspólne rozmowy.

  

 

Aby pokazać dwa domy opieki prowadzone przez diakonat "Eben - Ezer" i dom macierzysty sióstr diakonis, trzeba było tak wielką grupę podzielić na trzy mniejsze. Po kawie i cieście poszczególne grupy zostały oprowadzone po obiektach i zapoznane z ich historią i stanem obecnym. Po zwiedzaniu miało miejsce wspólne zdjęcie wszystkich uczestników spotkania. Pełne wzruszeń pożegnanie sióstr diakonis zakończyło tą niecodzienną wizytę w Dzięgielowie.

 

Niech wszechmogący Bóg błogosławi dzieło diakonii w Polsce i w Niemczech.