english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

175 lat wsparcia ze strony Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa

W 2007 roku Ewangelickie Dzieło Gustawa Adolfa (Gustav-Adolf-Werk) obchodzi 175. jubileusz istnienia. Dzieło Pomocy wzięło swą nazwę od szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa (1594-1632), który stanął po stronie protestantów niemieckich w wojnie trzydziestoletniej. Na polu bitwy poniósł śmierć w miejscowości Lützen pod Lipskiem w 1632 r. GAW rozpoczęło swoją działalność w 200. rocznicę śmierci króla. Od 1832 r. wspiera w różny sposób ewangelickie kościoły mniejszościowe (diasporalne) w Europie, Ameryce Południowej i Azji.
 
W roku jubileuszowym zaplanowano 175 nabożeństw w różnych miejscach. Pierwsze z nich zostało odprawione w niedzielę 07.01. w Hanowerze, podczas którego kazanie wygłosiła bp. Margot Käßmann – zwierzchnik tamtejszego Kościoła Krajowego.

 
Gustav-Adolf-Werk wspiera rocznie prawie 150 projektów w 40 Kościołach ewangelickich w 35 krajach na 3 kontynentach. W latach 1994-2005 przekazano ewangelickim kościołom diaspory 38 mln Euro. Środki te przeznaczane są na budowę lub renowację kościołów, szkół i na różną działalność charytatywną (kuchnie dla biednych, domy opieki dla dzieci i starszych). Dzieci z biednych rodzin oraz studenci teologii mogą otrzymać również stypendia we własnym kraju. Corocznie kilkunastu studentów z różnych krajów otrzymuje także zaproszenie do Lipska, bo przez rok pogłębiać swoją wiedzę teologiczną na tamtejszym uniwersytecie. Z tego stypendium skorzystało już kilku polskich studentów ewangelików, spośród których większość pełni obecnie służbę duszpasterską Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce.

 
Gustav-Adolf-Werk działający pod auspicjami Ewangelickiego Kościoła Niemiec (EKD) ma swoją siedzibę w Lipsku. W samych Niemczech składa się on z 24 „grup głównych”, skupionych w poszczególnych Kościołach krajowych oraz grupa zajmująca się działalnością wśród kobiet.

  
Obok 175 nabożeństw, które mają odbyć się w roku jubileuszowym, trzy ogranizacje charytatywne - Gustav-Adolf-Werk, Martin-Luther-Bund (Związek Marcina Lutra) oraz Evangelischer Bund (Związek Ewangelicki) - zaplanowały również konferencję teologiczną w mieście Lutra w Wittenberdze, która odbędzie się od 17-19 stycznia br. Stronę polską na zaproszenie Martin-Luther-Bund reprezentować będą: poseł Parlamentu Europejskiego - prof. Jerzy Buzek, który wygłosi referat oraz bp Tadeusz Szurman – zwierzchnik Diecezji Katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.

 
Jednym z naczelnych haseł GAW jest: „Pomoc do samopomocy” (Hilfe zur Selbsthilfe). Stąd też w prawie każdym Kościele ewangelickim na świecie istnieje organizacja pomocowa, działająca pod auspicjami tego lokalnego Kościoła.

 
W Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce Bratnia Pomoc im. Gustawa Adolfa działa od 1946 r. Jednak na terenie dzisiejszej Polski organizacje pomocowe działały już od 1842-45 r. (Dolny Śląsk, Pomorze, Mazury, Poznańskie), a w austriackiej części Śląska od 1861 r. (Bielsko). Na czele BPGA stoi obecnie ks. prezes Tadeusz Makula z Żor. W Kościele luterańskim w Polsce zbiórka na BPGA trwa co roku od świąt Wielkanocnych do Święta Zesłania Ducha Świętego. Zebrane pieniądze przeznaczane są głównie na budowę i remonty kościołów.
 
Motto dla działalności Gustav-Adolf-Werk zostało zaczerpnięte z Biblii: „Dobrze czyńmy wszystkim, a najwięcej domownikom wiary” (list św. Pawła do Galicjan 6,10).