english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

225 lat Patentu Tolerancyjnego

Polskie Towarzystwo Ewangelickie, Ewangelicki Instytut Diecezjalny z Bielska-Białej i Parafia Ewangelicka w Jaworzu zorganizowały w dniach 25-26 sierpnia 2007 r. uroczystości związane z 225. rocznicą wydania przez cesarza austriackiego Józefa II Patentu Tolerancyjnego. Dzięki temu pod koniec XVIII wieku mogły powstać jeszcze nie kościoły, ale już ewangelickie domy modlitwy. Pierwsze z nich były zbudowane właśnie w Jaworzu i Bielsku.
 

 
Na rozpoczęcie sympozjum przemawiali: bp diecezji cieszyńskiej Paweł Anweiler, bp Śląskiego Kościoła Ewangelickiego AW z Czech Stanislav Piętak, prezes Synodu Kościoła Ewangelicko – Augsburskiego ks. Jerzy Samiec, wójt Jaworza Zdzisław Bylok, proboszcz ks. Władysław Wantulok.
 
Patent Tolerancyjny i ustawodawstwo dotyczące Kościołów ewangelickich w Austrii przedstawił Daniel Spratek. Znane leśne kościoły zaprezentował Michał Pilch. O powstaniu domu modlitwy a później kościoła w Jaworzu mówił ks. Ryszard Janik, a o podobnym rozwoju w Bielsku Andrzej Kowalczyk.
 
Patent tolerancyjny obowiązywał na całym Śląsku Cieszyńskim, a więc także na dzisiejszym terenie Czech. Z tego powodu także w Błędowicach, Ligotce Kameralnej, Nawsiu można było budować domy modlitwy i szkoły parafialne.
  
Źródło i więcej zdjęć: Zwiastun Ewangelicki