english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

450-lecie Parafii ewangelickiej pod Wawelem

Obchody 450-lecia istnienia Parafii Ewangelicko – Augsburskiej w Krakowie rozpoczęły się 19 sierpnia br. nabożeństwem w kościele św. Marcina przy ulicy Grodzkiej, nieopodal Zamku Królewskiego na Wawelu.
 
Kościół, w którego ołtarzu znajduje się obraz Henryka Siemiradzkiego „Uciszenie burzy na morzu”, a nad nim najstarszy w Małopolsce, XIV-wieczny krucyfiks, ewangelicy krakowscy otrzymali po dwustu latach od zburzenia przez nieprzyjazny tłum pierwszego ich kościoła. Ten czas, kiedy trwali w wierze przodków odprawiając nabożeństwa w podkrakowskich miejscowościach, przypomniano także podczas jubileuszu. 
  

 
Liturgię nabożeństwa sprawowali: biskup Kościoła Janusz Jagucki, który wygłosił także kazanie, bp Tadeusz Szurman, zwierzchnik diecezji katowickiej oraz proboszcz ks. Roman Pracki. Teksty biblijne odczytał proboszcz, a obaj biskupi udzielili wiernym Komunii Świętej. W imieniu Kościoła i parafian podziękowania i kwiaty biskupi wręczyli ks. Romanowi Miklerowi, poprzedniemu proboszczowi krakowskiej parafii.
  

 
W trakcie nabożeństwa śpiewał chór parafialny a zespół muzyki dawnej „Camerata Cracovia” wykonał kilka psalmów i pieśni z okresu Reformacji – czyli powstania parafii – w tym do słów Reja i Kochanowskiego. Po nabożeństwie przed kościołem grała orkiestra misyjna diecezji cieszyńskiej. Ich występ oraz duży transparent z napisem „450-lecie ewangelicyzmu w Krakowie” wzbudzał zainteresowanie licznych turystów i mieszkańców miasta. W parafialnym ogrodzie odbył się piknik z daniami z grilla, podczas którego rozmawiano, wspominano, a także ustalano szczegóły kolejnych punktów obchodów jubileuszu: wrześniowego Forum Ewangelickiego i październikowej sesji biblijnej.
 
Źródło i więcej zdjęć: Zwiastun Ewangelicki