english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Bielski chór w Sankt Petersburgu

Na zaproszenie Komitetu d/s Kultury Zarządu Miasta Sankt Petersburga przy współudziale Ministerstwa Kultury i Mediów Federacji Rosyjskiej oraz Państwowego Teatru "Benefis" w dniach od 5 do 9 sierpnia 2007 r. Luterański Chór "GRADUALE" działający przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Kościoła "Zbawiciela" w Bielsku-Białej udał się do Sankt Petersburga (Rosja), by wziąć udział w V MIĘDZYNARODOWYM FESTIWALU SZTUKI CHÓRALNEJ "SINGING WORLD".
 

 
W Festiwalu wzięło udział 29 chórów i 7 zespołów wokalnych z 12 krajów świata. Polskę reprezentowały trzy chóry : "Capella Musicae Antiquae Orientalis" z Poznania pod dyr. Leona Zaborowskiego, Chór Kameralny Akademii Medycznej we Wrocławiu pod dyr. Agnieszki Franków-Żelazny oraz Luterański Chór "GRADUALE" pod dyr. Agaty Fender, który to był reprezentantem nie tylko macierzystej parafii i miasta Bielska-Białej, ale jako jedyny reprezentował zarówno Kościół Luterański w Polsce, jak i na świecie.
 

 
Celem Festiwalu była promocja sztuki chóralnej i zapoznanie petersburskiej publiczności z twórczością i mistrzostwem wykonawczym chórów różnych stylów, kultur i narodowości. Wszystkie koncerty odbywały się w cerkwiach i kościołach różnych wyznań. Wspólne wystąpienia podczas koncertów zarówno chórów zawodowych, jak i amatorskich, świeckich, czy kościelnych dały możliwość wymiany doświadczeń, stworzenia twórczej atmosfery oraz nawiązania nowych kontaktów celem dalszej współpracy między chórami i zespołami z innych krajów.
 

 
Śpiewając w różnych kościołach miasta St. Petersburg wszędzie spotykaliśmy się z wielkimi wyrazami uznania i z zainteresowaniem naszą działalnością, a było to szczególnie odczuwalne, gdy na koncerty przybywała tamtejsza Polonia. Mieliśmy wielką satysfakcję z możliwości wzięcia udziału w imprezie o randze międzynarodowej i jako wielkie wyróżnienie postrzegamy możliwość sławienia w świecie naszego Kościoła i bogactwa, jakie w sobie zawiera sakralna muzyka chóralna kompozytorów polskich różnych epok, gdyż właśnie taki repertuar postanowiliśmy zaprezentować na Festiwalu.
 
Agata Fender, dyrygent chóru