english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Boża chwała w złocie …

Złoto, czerwień, zieleń, pełne światła, nasycone barwy, powtarzające się symbole krzyża, zielonej gałązki palmowej, odniesienia do historii biblijnych to główne cechy wyróżniające wystawę obrazów Gunnel Harlin w kościele ewangelicko-augsburskim św. Trójcy w Warszawie.
 

Bp Tord Harlin i Gunnel Harlin  
 
Na wystawie, której tytuł brzmi „Złota chwała” (Golden glory), zgromadzono 49 obrazów ukazujących te sceny i historie biblijne, w których Boża chwała ukazywała się w całej pełni i prowadziła człowieka. Wśród tematów znajdziemy nakarmienie pięciu tysięcy, Komunię Świętą, tajemnicę pojednania, Ewangelię, chwałę i miłość objawione w krzyżu Chrystusa; pełne „złotej chwały” Bożej są też przyroda i szwedzkie lato.
 
Gunnel Harlin, emerytowana nauczycielka, misjonarka i żona byłego biskupa Diecezji Uppsalskiej Torda Harlina, maluje od wczesnej młodości. Jednak z całą pasją malarstwu mogła poświęcić się dopiero wraz z przejściem na emeryturę. Miała szereg wystaw, m.in. w Szwecji, Zimbabwe, USA. Kolejna najbliższa wystawa jej prac odbędzie latem br. w Szwecji.
 
Wystawa w kościele św. Trójcy w Warszawie potrwa od 13 do 20 maja 2007 r. Obrazy są wystawione na sprzedaż. Trzydzieści procent dochodu z ich sprzedaży Gunnel Harlin chce przeznaczyć na działalność Diakonii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce.
 
Danuta Lukas
 

 
Galeria obrazów Gunnel Harlin 
  
 

 Nakarmienie pięciu tysięcy
  
 Centralnym tematem są dwie ryby i pięć chlebów ułożone jakby na gałązce palmowej. Symbole te są wpisane w krzyż w kolorze złotym. Złoty kolor krzyża ma odzwierciedlać Bożą chwałę. Obraz wykonano techniką akrylową.
  

 Zwycięzca
 
 Z miłości
 
Chrystus w każdym człowieku
   
Znak Chrystusa na sklepieniu
 
Duch Prawdy
 
Daj mi siłę
 
Tajemnica pojednania
 
Poślij mnie