english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Ewangelickie nabożeństwo po 129 latach…

Wyjątkowo obchodzili święto Wniebowstąpienia Pańskiego ewangelicy w parafii w Jaworze. Z inicjatywy proboszcza jaworskiej Parafii i na podstawie porozumienia z Burmistrzem Świerzawy, Józefem Kołczem, parafia uzyskała prawo do korzystania jeden raz w roku, właśnie w Święto Wniebowstąpienia, z zabytkowego kościoła św. św. Jana i Katarzyny.
 

 
Jest to najstarsza budowla w okolicy. Kościół zbudowany jest w XIII w., jednak jeszcze w stylu późnoromańskim (www.swierzawa.pl). Na co dzień wierni zbierają się na nabożeństwa w kaplicy w dawnej plebanii w pobliskiej miejscowości Nowy Kościół. Jak przekazują dokumenty, ostatnie ewangelickie nabożeństwo w Świerzawie odbyło się niedługo po II wojnie, natomiast kościół Jana i Katarzyny opuścili ewangelicy w …1878 roku po wybudowaniu nowego kościoła. Od 1945 roku kościół nie był miejscem kultu, a od kilkunastu lat jest kościołem-muzeum.
 

 
Nabożeństwo spowiednio-komunijne było wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich zebranych. Kazanie wygłosił gościnnie, zaprzyjaźniony z jaworską Parafią – ks. Cezary Królewicz z Lubania.
 

 
Wierni wraz ich duszpasterzem mają zamiar kontynuować w kolejnych latach nabożeństwa w tym pięknym zabytkowym miejscu sakralnym.