english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Gość z Anglii w Szczyrku

W dniach od 11 do 13 maja 2007 r. ewangelicy w Szczyrku gościli zacnego gościa. Przybył do nich Biskup Kościoła Luterańskiego w Wielkiej Brytanii oraz tamtejszych Zborów Polskich bp Walter Jagucki. Jest on bratem Biskupa Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, bpa Janusza Jaguckiego.
 

 
Bp Walter Jagucki
 
Bp Walter Jagucki przyjechał do Szczyrku po wielu latach swojej służby na obczyźnie. Co ciekawe, to właśnie tutaj, w parafii ewangelickiej w Szczyrku jako wyświęcony duchowny Kościoła Ewangelickiego odprawił swoje pierwsze nabożeństwo. A po 42 latach znowu stanął na ambonie, aby zwiastować Słowo Boże.
 
Dla wszystkich taka sytuacja była bardzo wzruszająca. Była to też dla uczestników nabożeństwa prawdziwa uczta duchowa, w czasie której Ksiądz Biskup mówił na temat Modlitwy Pańskiej, a w szczególności na temat jednej z jej próśb: "Bądz Wola Twoja".
 

 
Ks. Alfred Bieta, bp Walter Jagucki, ks. Jan Byrt
 
Dzień wcześniej - w sobotę - gość spotkał się też z parafianami, aby zapoznać ich z życiem Kościoła Luterańskiego w Anglii.
W spotkaniu uczestniczył też ks. Alfred Bieta, były duszpasterz polskich ewangelików w Wielkiej Brytanii. Omówił on historię polskich zborów ewangelickich, które powstały w Anglii tuż po II Wojnie Światowej. Opowiadał o tym, jak polscy żołnierze dostali się dzięki pomysłowości ewangelika, gen. Andersa poprzez Rosję, Iran, Irak, Włochy, Francję do Anglii. I o tym jak sami tworzyli polskie parafie ewangelickie na obczyźnie. Dla wszystkich był to bardzo ciekawy wykład.
 
Następnie bp W. Jagucki omówił współczesne życie ewangelików w Wielkiej Brytanii. Z wykładu mogliśmy się dowiedzieć wielu ciekawych spraw. Dziękujemy Bogu za takiego gościa!