english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

II Wieczory organowe u Bożej Opatrzności we Wrocławiu - zapowiedź

Już po raz drugi w kościele Opatrzności Bożej odbędzie się cykl letnich koncertów organowych, którego celem jest popularyzacja muzyki organowej, zwłaszcza kompozytorów protestanckich.
 
Organy znajdujące się na drugiej emporze wrocławskiego kościoła służą parafii już od ponad dwustu lat. Umieszczony w barokowej szafie (z roku 1753) instrument był kilkakrotnie przebudowywany – obecny stan pochodzi z 1921 r. (firma Staynmayer), usprawniony później w latach 90-tych XX w. W chwili obecnej jest to jeden z najciekawszych instrumentów znajdujących się we Wrocławiu, który daje wykonawcy duże możliwości interpretacyjne.
 
W Roku Liturgii i Muzyki Kościelnej cykl „Wieczorów organowych” będzie ofertą wyjątkowo atrakcyjną. Usłyszymy znanych muzyków, goszczących w wielu salach koncertowych Polski oraz Europy, wykonawców biorących udział w licznych kursach interpretacji muzyki organowej. W programie znajdą się utwory kompozytorów zarówno epok minionych jak i współczesnych, głównie tworzących na potrzeby Kościoła.
 
Plan koncertów
 
5.08.2007, godzina 20.00 - Jan Tomasz Adamus
Należy obecnie do grona najciekawszych organistów młodego pokolenia. Ceniony klawesynista, organista oraz dyrygent specjalizuje się zwłaszcza w wykonawstwie muzyki dawnej. Jego działalność koncertowa przebiega zarówno w kraju jak i za granicą.
 
12.08.2007, godzina 19.00 - Magdalena Czajka
Jako pedagog związana jest z Akademią Muzyczną w Warszawie oraz Wrocławiu, gdzie sprawuje funkcję profesora klasy organów. Wykonawczyni licznych koncertów i nagrań zarejestrowanych przez radio i telewizję.
 
19.08.2007, godzina 19.00 - Marcin Armański
Absolwent klasy organów Akademii Muzycznej w Katowicach (prof. J. Gembalski). Kantor i organista ewangelickiego kościoła Pokoju w Świdnicy.
 
26.08.2007, godzina 19.00 - Marek Pilch
Klawesynista, organista i dyrektor Ewangelickiego Instytutu Muzyki Sakralnej we Wrocławiu oraz pedagog Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa klawesynu). Znany z licznych koncertów w kraju oraz Niemczech. Ceniony specjalista z zakresu budownictwa organowego.
  
Mamy nadzieję, iż sierpniowe koncerty zwrócą naszą uwagę na niejednokrotnie niedocenianą w naszym społeczeństwie muzykę organową, która od początku Reformacji tworzona była na z myślą i na potrzeby liturgii Kościoła.
 
Zobacz również: Plakat informacyjny