english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Mariaż muzyki z plastyką w Świdnicy

Mariaż muzyki z plastyką czyli VIII edycja Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego i I Plener Artystyczny „Impresja malarska: Kościół Pokoju”
 
Tegoroczny (VIII już) Festiwal Bachowski trwał od 22 do 29 lipca 2007 r. i zbiegł się w czasie z ciekawą, nową formą artystycznych działań – plenerem plastycznym pod nazwą „Impresja malarska: Kościół Pokoju”.
 

 
Muzyka i plastyka świetnie współgrały na placu Pokoju i ożywiały to miejsce tak, że śmiało można mówić o artystycznym lecie przy Kościele Pokoju. Kalendarz imprez muzycznych był bardzo bogaty i ciekawy.
 
Można było usłyszeć doskonałych wykonawców dzieł Dietricha Buxtehude’a, J. S. Bacha, G.F. Händla. Międzynarodowi (min. Słynny „The Purcell Quartet”) oraz polscy („Harmonologia” J.T. Adamusa) artyści zaprezentowali wysoki poziom wykonania dzieł muzycznych.
 

 
Wydarzeniem tegorocznego festiwalu było wystawienie opery „Rodelinda” w trzech aktach autorstwa G.F. Händla. Słuchaczy urzekły głosy Ewy Marciniec, Marzeny Lubaszki, Krystiana Krzeszowiaka, Sylwii Złotowskiej, Joanny Dobrakowskiej i Jacka Ziomkowskiego. W przerwach między aktami gościnna Parafia Ewangelicko – Augsburska uzupełniała strawę duchową o wykwintny pokarm dla ciała, który podawano elegancko publiczności i wykonawcom w specjalnie przygotowanych namiotach.
 

 
Kolejny Festiwal Bachowski przyciągnął liczną widownię, bo i renoma festiwalu jest od lat znakiem firmowym dobrej imprezy, bo i wielkość prezentowanych form muzycznych jest nie lada gratką dla melomanów: koncerty, chóry, fugi, nabożeństwo kantatowe, kwadranse organowe. Zaproszeni artyści plastycy ze Stowarzyszenia Artystycznego Integracji Europejskiej uczestniczyli w festiwalowych wydarzeniach i czerpali z nich natchnienie do tworzenia dzieł malarskich.
 
Muzyka przenikała się w lipcowe dni z malarstwem . „Dyrygenci komponowali dźwięki przy użyciu batuty, a malarze łączyli barwy za sprawą pędzli” – tak podsumowała ten mariaż uczestniczka pleneru Helena Grablis – Kwas.
 

 
Od 15 do 29 lipca dwunastu malarzy z Pomorza uczestniczyło w plenerze „Impresja malarska: Kościół Pokoju”. Zaś od 23 lipca dołączyła do nich grupa dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury (10 osób) i podopiecznych ze Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym (też 10 osób). Doświadczeni, utytułowani artyści o bogatym dorobku pięknie dzielili się swoją wiedzą z młodymi adeptami sztuk plastycznych i wspólnie odkrywali piękno Kościoła Pokoju i jego najbliższego otoczenia.
 

 
To, co urodziło się z tej współpracy, zadziwiło uczestników wernisażu, który odbył się w Hali Chrztów dnia 29 lipca br. Różnorodność technik, tonacji, artystycznych ujęć zasługuje na uznanie i świadczy o indywidualnym podejściu artystów do tematu. Wystawa prac jest eksponowana w Kościele Pokoju do końca sierpnia, tam też znajdują się starannie wydane foldery z dziełami artystów.
 
Kościół Pokoju w lipcu tego roku ożył na nowo i nabrał nowego charakteru na płótnach artystów, a z jego wnętrza rozbrzmiewała festiwalowa muzyka, która od lat wypełnia ten niezwykły zabytek i miejsce modlitw. Mariaż muzyki i plastyki okazał się udany. Może do tej pary dołączą w przyszłym roku inne dziedziny sztuki?