english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Międzynarodowe Targi Chleba w Jaworze

„O jak dobrze i miło gdy bracia w zgodzie mieszkają”
 
Dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne za dar chleba w Kościele Pokoju w Jaworze z okazji XI Międzynarodowych Targów Chleba
 
W dniach 24 – 26 sierpnia 2007 r. Jawor był niekwestionowaną stolicą chleba, a wszystko to za sprawą XI Międzynarodowych Targów Chleba. W ciągu trzech dni na terenie jaworskiego rynku swoje stoiska przygotowali wystawcy z całego świata prezentując swoje wspaniałe, zdobione wypieki, które bez przesady można by nazwać piekarskimi dziełami sztuki.
 

 
Jednym z najważniejszych punktów święta chleba, było dziękczynne nabożeństwo ekumeniczne za dar Chleba, które odbyło się w sobotnie przedpołudnie 25 sierpnia w Kościele Pokoju w Jaworze. Jak to już od kilku lat przyjęło się w tradycji Targów, takie ekumeniczne nabożeństwo odbywa się w na przemian w katolickim kościele św. Marcina i ewangelickim Kościele Pokoju. W tym roku zaszczyt organizacji tegoż spotkania przypadł Parafii Ewangelickiej.
 

 
Na nabożeństwo przybyło wielu gości, m.in.: poseł Elżbieta Witek, a także władze samorządowe: burmistrz Jawora, burmistrz Środy Śląskiej, Starosta Jaworski a także ich zastępcy oraz duchowni 3 wyznań: ks. prałat Jan Sowa z Parafii Rzymskokatolickiej św. Marcina, ks. prob. Jan Bielniak z Parafii Kościoła Polskokatolickiego, a także duchowni ewangeliccy: zwierzchnik diecezji Wrocławskiej – bp Ryszard Bogusz, ks. Tomasz Stawiak – proboszcz jaworskiej parafii, ks. Cezary Królewicz z Lubania, ks. Dariusz Madzia z Legnicy, ks. Georg Metzger – proboszcz partnerskiej parafii z Offenbach, a także stud. teol. Wojciech Płoszek.
 

 
Podczas spowiednio – komunijnego nabożeństwa gości przywitał proboszcz ks. Tomasz Stawiak słowami Psalmu 133: „O jak dobrze i miło gdy bracia w zgodzie mieszkają”. Liturgię wstępną poprowadził ks. Cezary Królewicz, a teksty biblijne czytane były przez ks. Dariusza Madzię i ks. Jana Bielniaka. Kazanie wygłosił ks. bp Ryszard Bogusz. W swoim wystąpieniu wspomniał on jak ważny jest w życiu człowieka chleb, ale także jak ważne jest abyśmy potrafili się nim dzielić, tak jak uczynił to Jezus dzieląc chleb pomiędzy pięć tysięcy głodnych ludzi, którzy słuchali go na pustyni. Jest także szczególnym błogosławieństwem fakt, iż mimo wielu dzielących nas barier i odmiennych poglądów możemy wspólnie złączyć się w dziękczynnej modlitwie i razem wielbić Boga Najwyższego za to, że i w tym roku obdarzył nas darem chleba. Po kazaniu przemówił gość ekumeniczny – ks. Jan Sowa, nawiązując w przemówieniu do dnia codziennego mieszkańców miasta nad Nysą Szaloną i tym wszystkim co jest konieczne do godnego życia, a o co wspólnie prosimy w modlitwie Pańskiej - „chleba naszego powszedniego daj nam dzisiaj”.
 

 
Wielu parafian i gości przystąpiło do Stołu Pańskiego, co po raz kolejny pokazuje silną potrzebę wspólnoty Sakramentu Ołtarza wśród chrześcijan. W imieniu władz samorządowych podziękowania biskupowi złożyli Starosta Jaworski - Stanisław Laskowski i Burmistrz Jawora Artur Urbański, po czym obdarowali biskupa wspaniałym bochnem chleba.
 
Po nabożeństwie bp Ryszard Bogusz otworzył wraz z Burmistrzem Jawora wystawę fotograficzną: Via Sacra - w zadumie przez wieki, która przez najbliższe dni będzie eksponowana w jaworskim muzeum, a która promuje szlak zabytków religijnych na pograniczu czesko-saksońsko-śląskim. Na szlaku, który jest już znaczącym i rozpoznawalnym produktem turystycznym, szczególnie w Niemczech, oprócz Kościoła Pokoju w Jaworze jest również Kościół Wang i dawny Ewangelicki Kościół Łaski w Jeleniej Górze (obecnie rzymkat. Św. Krzyża).
 
ks. Tomasz Stawiak, Wojciech Płoszek