english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Na Żywiecczyźnie odnaleziono kamień ołtarzowy z okresu kontrreformacji

W minionym roku ks. Jan Byrt - proboszcz parafii Ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu prowadził wraz z kilkoma zapaleńcami ekspedycję mającą na celu odszukanie historycznego kamienia ołtarzowego, o którym usłyszał od p. Michała Szalbóta z Wisły-Malinki, który urodził się i wychował w Lipowej Ostrym. Sam znał historię kamienia z przekazu swojej mamy i babci. Po kilkudniowych poszukiwaniach odnaleziono kamień "do Wiary", przy którym ewangelicy odprawiali swoje nabożeństwa w tajemnicy przed szermierzami kontrreformacji. Jest to prawdopodobnie nastarszy taki zabytek, spośród których większość występuje w lasach na terenie Śląska Cieszyńskiego, głównie po polskiej (6 kamieni), ale też po czeskiej (2 kamienie) stronie. Przy kamieniu "Do Wiary" ewangelickie nabożeństwa były odprawiane od 1607 r.
 

 
Po dokonaniu niezbędnych ustaleń z szefową Nadleśnictwa w Węgierskiej Górce, inż. Marią Ciapką, Parafia Ewangelicka w Szczyrku zaprasza wiernych, niezależnie od przynależności wyznaniowej, na ekumeniczne nabożeństwo, które po bez mała 400. latach odbędzie się przy owym kamieniu ołtarzowym "Do Wiary" w miejscowości Lipowa Ostre.
 
Uroczyste nabożeństwo dziękczynne rozpocznie się o g. 15.00 w niedzielę 30 września. Ks. Byrt stwierdził, że podczas tego nabożeństwa zgromadzeni będą chcieli podziękować Bogu za przejawy Jego dobroci i łaski oraz prosić, by trudne czasy nienawiści pomiędzy chrześcijanami nie powtórzyły się więcej.
 
Szczegóły odnośnie dojazdu: należy jechać przez Szczyrk do Buczkowic, następnie z Buczkowic kierować się na Godziszkę, stamtąd w kierunku Lipowej i dalej do Lipowej Ostre, by ostatecznie dojechać do hotelu Zimnik i leśniczówki. Organizatorzy proszą, by za szybę samochodu wstawić kartkę z napisem 'Do Wiary". Będzie to przepustka do tego, by pomimo zakazu wjazdu każdy samochód mógł przemieścić się jeszcze 3 km dalej i dotrzeć do specjalnego parkingu usytuowanego przy składowisku drewna. Po zaparkowaniu pojazdu trzeba jeszcze tylko przemierzyć na piechotę ok. 1,5 km do celu - do kamienia ołtarzowego "Do Wiary".
 
Serdecznie zapraszamy w imieniu Parafii Ewangelickiej w Szczyrku-Salmopolu.