english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Nowy styl życia - bez używek akcja w wałbrzyskich szkołach

„Życie jest jak puzzle, trzeba je sobie poukładać, ale nie jest to łatwe, kiedy nie mamy obrazka - dobrego wzorca z którego moglibyśmy czerpać” – oto fragment programu warsztatów profilaktycznych dla młodzieży gimnazjalnej i ponadgimazjanej, które początkiem października po raz kolejny przeprowadzone były w wałbrzyskich szkołach.
 

 
Trwające 45 min. zajęcia – dynamiczne i interaktywne, przeprowadzone w formie warsztatowej w małych, 5-10 osobowych grupach, prezentowały 7 czynników sprawiających, że młody człowiek sięga po środki uzależniające (alkohol, narkotyki, lekarstwa). W podsumowaniu prowadzący zajęcia komentował pracę w grupach, podkreślając, że używki są kiepskim sposobem na radzenie sobie z problemami. Nawiązując do znanej myśli francuskiego uczonego Blaisa Pascala (W każdym człowieku jest pusta przestrzeń, którą w doskonały sposób zapełnić może tylko Bóg), prowadzący wskazywał na Boga, jako na tego, który może pomóc człowiekowi dobrze poukładać swoje życie tak, aby żyć życiem szczęśliwym, spełnionym i wolnym od używek. Wychodząc z zajęć, każdy uczestnik mógł zabrać ulotkę informacyjną pogłębiającą treść warsztatów oraz – jeśli chciał – Nowy Testament.
 

 
Programem objęte zostały 3 szkoły oraz Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy – razem przeprowadzono 18 godzin lekcyjnych zajęć, w których udział wzięły 42 klasy.
 
Akcja, tak jak zawsze do tej pory, organizowana była przez Parafię Ewangelicką i Centrum Misji i Ewangelizacji. Jej koordynatorem była Magdalena Wesner która od kilku już lat zajmuje się realizacją tego projektu w różnych miastach Polski, zawsze z udziałem ewangelickich parafii. Zajęcia prowadzone były przez pracowników i wolontariuszy CME (razem 8 osób), rekrutujących się głównie z grona studentów i absolwentów ChAT w Warszawie i UŚ w Cieszynie.
 

 
Jedna z uczestniczek, Dorota, tak wspomina te kilka dni spędzonych w Wałbrzychu: Na profilaktyce byłam drugi raz. Jest to bardzo pracowity, ale i dobry czas. Poświęcamy go młodzieży i robimy coś dla nich, a oni to doceniają. To, że możemy im pokazać inną perspektywę życia jest niezastąpione, a uśmiechy i rozmowy po spotkaniu nie do zapomnienia. Tak wiele może zmienić 45 minut! Najcenniejszym wyrazem uznania i wdzięczności ze strony uczniów były dla nas oklaski, którymi kilka grup zakończyło zajęcia.
 
Goście z CME, ku wielkiej radości młodych wałbrzyszan, wzięli także udział w spotkaniu młodzieży w czasie którego Łukasz i Daniel, studenci teologii, przeprowadzili Niebieską Godzinę (zajęcia na temat przemocy przygotowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, a popularyzowane przez Diakonię Kościoła).
 

 
Poza służbą grupa znalazła też czas na zwiedzenie Zamku w Książu oraz Kościoła Pokoju w Świdnicy, co sprawiło, że dla wszystkich, zaangażowanych w program, był to czas dobry i wartościowy.
 
ih