english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Partnerska wizyta w Offenbach

W kwietniu 2006 r. Jawor odwiedziła Rada Parafialna partnerskiej parafii ewangelickiego kościoła Pokoju z Offenbach am Main. W tym roku nadszedł czas na rewizytę.
 
I tak w dniach 12-15 kwietnia 2007 r. pięcioro radnych oraz przedstawicielka młodzieży parafii ewangelickiej w Jaworze, udało się do miasta nad Menem. Mimo znacznej odległości (660 km) partnerstwo między parafiami jest bardzo żywe. Poza kontaktami pomiędzy rodzinami duchownych, wspólnie spotyka się młodzież, a raz w roku na wspólnym posiedzeniu zbierają się rady parafialne.
 

 
W czasie wizyty goście z Jawora zwiedzali trzecie największe w Europie lotnisko we Frankfurcie, gdzie mogli na wyciągnięcie ręki zobaczyć najnowszego Airbusa – największy pasażerski samolot świata. Ciekawostką był fakt, że lotnisko jest największym…pracodawcą w Niemczech, pracuje na nim ponad 70.000 ludzi. Znajduje się kilkanaście hoteli, dziesiątki restauracji, setki sklepów i rocznie obsługuje 57 milionów pasażerów. Każdego dnia startuje i ląduje w sumie 1.800 samolotów.
 
Następnie dzięki uprzejmości prezesa ComerzBanku, goście z Dolnego Śląska mogli podziwiać panoramę Frankfurtu z 50 piętra, czyli z 160 metrów nad poziomem gruntu, z najwyższego wieżowca w tym mieście.
 
W drodze powrotnej do Offenbach, była jeszcze wizyta na jednym z najnowocześniejszych stadionów w Europie, Stadionie Leśnym we Frankfurcie.
 

 
W kolejnych dniach odbyło się jeszcze wspólne posiedzenie rad parafialnych, gdzie ustalono m.in. wspólny wyjazd młodzieży na wakacje 2008 r. i datę kolejnego spotkania.
 
W sobotę odbyło się nabożeństwo wieczorne, a w niedzielę główny punkt wizyty, wspólne nabożeństwo spowiednio-komunijne, w czasie którego śpiewał w języku polskim (!) miejscowy chór, zasilony gościnnie dwójką osób z Polski, a kazanie w języku niemieckim wygłosił gospodarz jaworskiego kościoła Pokoju, ks. Tomasz Stawiak.
 

 
Dla ewangelików z głębokiej, dolnośląskiej diaspory, jest czymś niezwykle ważnym, że prawie 700 km od nich, mieszkają bracia w wierze, którzy solidaryzują się z ich problemami, dzielą wspólnie radości i chcą pielęgnować rozwijającą się cały czas przyjaźń.