english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Podróż do kraju przodków

Podróż do kraju przodków - do Wisły odbyli mieszkańcy Ostojiczewa, którzy dotarli do nas w piątkowy wieczór, 5 października 2007 r.
 
Tego wieczoru niewiele już można było zobaczyć. Zmęczonych, ale spragnionych poznania Wisły i wiślan zabrali do swoich domów gospodarze z wszystkich wiślańskich parafii naszego Kościoła.
 
Sobotni poranek, wbrew zapowiedziom pogodny i słoneczny, odsłonił naszym gościom piękno Wisły i okolic. Pogoda zachęcała by wykorzystać czas pobytu jak najkorzystniej. Na niektórych czekały umówione, robocze spotkania.
 
W Muzeum Beskidzkim prof. Dušan Drljača rozmawiał z dr Małgorzatą Kiereś o współpracy naukowej i badaniach polskiej społeczności ewangelików w Ostojićewie. Pan Profesor, a także Renata Pilch, Emil Samec oraz Gustaw Čiešljar spotkali się z dziennikarzami Gazety Wyborczej i TVP 3 z Katowic.
 

 
Wczesnym popołudniem wiślańska „ciuchcia” zabrała naszych gości w podróż po mieście. A potem spotkanie na „Kamiennym” skąd podziwiać można piękno Beskidu. Specjalny program dla ostojiczewian przygotowała grupa śpiewacza „Mali Tkocze” oraz „Tkocze”, ukazując bogactwo kulturowe zawarte w ludowych pieśniach czy tańcu.
 

 
Niedzielne przedpołudnie to przede wszystkim udział w nabożeństwie w każdej z wiślańskich świątyń ewangelickich. To także wiele emocji i wzruszeń. „Łzy same napływały do oczu gdy uświadomiłam sobie, że siedzę w kościele, w którym ochrzczona została moja matka”. „To niesamowite! 63 lata czekałam by zobaczyć kraj swoich przodków. Modliłam się o to i teraz Bóg wysłuchał moich modlitw pozwalając mi chodzić po wiślańskiej ziemi.”
 

   
Takie wyznania wzruszały i nas napełniając serca radością, że mogliśmy przyczynić się do spełnienia marzeń. A to wszystko dzięki determinacji dwóch pań: Danuty Szczypki z Wisły oraz Renaty Pilch z Ostojiczewa, które poruszyły serca wielu ludzi i doprowadziły do wznowienia kontaktów z potomkami wiślan w Ostojiczewie. Ten fakt podkreślił Burmistrz Miasta Wisła, Andrzej Molin podczas wspólnej kolacji w Domu Zborowym im. ks. bpa dra Andrzeja Wantuły. Proboszcz Parafii, ks. Waldemar Szajthauer wskazał także na Emila Polaczka, który kilkakrotnie przyjeżdżał do Wisły z troską, by nie zaginęła pamięć o tych, których przodkowie tu mają swoje korzenie. To także jego radość, choć dzielona tego wieczoru zza oceanu.
 

 
Nie tylko radość, ale i wdzięczność wyrażali nasi goście z obecności Biskupa Diecezji Cieszyńskiej, bp. Pawła Anweilera i jego małżonki. Biskup skierował do zebranych słowa pozdrowienia, a na ręce Emila Samca – dozorcy (kuratora) parafii w Ostojiczewie – przekazał dwie postylle: ks. Marcina Lutra oraz ks. Leopolda Otto. Postylle mają służyć podczas nabożeństw, które w większości maja formę nabożeństw czytanych. Duchowny dojeżdża do Parafii w Ostojiczewie zaledwie kilka razy w roku. Za zgodą bpa Samuela Vrbovskiego ze Słowackiego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Serbii, do którego należy parafia w Ostojiczewie, sześciu wiślańskich duchownych będzie mogło odprawiać nabożeństwa w tamtejszym kościele. Pierwsze takie nabożeństwo z udziałem ks. Waldemara Szajthauera odbyło się już w pierwszą niedzielę sierpnia br.
 
W 77. rocznicę wybudowania i poświęcenia kościoła w Ostojiczewie, przypadającą w Święto Reformacji, nabożeństwo odprawi ks. Zdzisław Sztwiertnia. Dzięki staraniom Biskupa Kościoła Janusza Jaguckiego przekazano parafii w Ostojiczewie podręczniki do nauki lekcji religii, a tym samym języka polskiego. Pani biskupowa Danuta Jagucka ma nadzieję zorganizować też obóz dla dzieci z Ostojiczewa. To wszystko nasze plany. Zanosimy je w modlitwach Bogu, aby On wskazywał nam drogę dla naszych wzajemnych kontaktów mając świadomość, że jedynie On wie jakie ma plany względem nas.