english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Poetycko w Gliwicach

W piątkowy wieczór, 2 lutego br., w Gliwicach odbyło się kolejne miesięczne spotkanie dla młodzieży z diecezji katowickiej. Przybyło na nie prawie 90 osób z różnych części diecezji, których powitał gospodarz parafii – ks. Jerzy Samiec. Tym razem ideą przewodnią były różne oblicza POEZJI. 
 

 
Niedoścignionym wzorem pod tym względem pozostaje „poezja Pana Boga”, której najwyraźniejsze echo dochodzi z Psalmów. Młodzież czytała fragmenty Psałterza oraz śpiewała pieśni dopasowane do tematyki Psalmu.
 
Poddając się inspiracji płynącej ze źródła Słowa Bożego, wielu ludzi próbuje swoim „ludzkim” słowem wyrazić wiele prawd o Bogu, człowieku i świecie. Niemałe zdziwienie wśród młodzieży wywołał fakt, że poezję tworzy także zwierzchnik diecezji – bp Tadeusz Szurman, który był gościem zjazdu. Od wielu lat związany z działalnością wśród młodzieży, biskup wcielił się w rolę poety „malującego niezdarnie” słowem obrazy tchnące „świeżym powietrzem”. Cichy podkład muzyczny oraz prezentacja multimedialna towarzyszące czytanej poezji potęgowały jej oddziaływanie na zmysły uczestników.
 

 
Na koniec każdy miał możliwość stworzenia swego wiersza-modlitwy do Boga – modlitwy zawierającej uwielbienie, podziękowanie, skruchę i prośbę.
 
Bezpośrednio po spotkaniu bp Tadeusz Szurman podpisywał osobiste dedykacje dla wszystkich, którzy zainteresowali się jego twórczością i chcieli ją na spokojnie pogłębić w zaciszu swoich myśli.
 

 
Celem tego niekonwencjonalnego spotkania było przybliżenie młodzieży piękna i różnorodności treści biblijnych, które są czasem traktowane marginalnie prze ludzi (nie tylko młodych). Dodatkowym celem było także rozszerzenie horyzontów i ukazanie, że Słowo Boże stanowi nieocenioną skarbnicę inspiracji dla ludzkich prób opisu rzeczywistości ujętych w ramach poezji – mówionej i śpiewanej.
 
Po spotkaniu tradycyjnie przyszedł czas na słodkie przekąski i rozmowy.
 
zdjęcia: Beata Michałek
xmcz