english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Polscy luteranie w Niemczech mają nowego duszpasterza

W 4. Niedziele Postu - Laetare, dnia 18 marca 2007 roku odbyła się w ewangelickim kościele św. Krzyża w Düsseldorfie uroczystość instalacji ks. Witolda Tomży na duszpasterza zamieszkujących w Nadrenii polskojęzycznych luteran. 
 

 
Ks. Witold Tomża urodził się 23 V 1954 r. w Pszczynie. Dnia 23 stycznia 1983 roku był ordynowany w Polsce, w kościele ewangelickim w Oleśnie wraz z ks. Henrykiem Machem (obecnie proboszczem w Bielsku-Białej). Ks. W. Tomża poprzez wyjazd do Niemiec w roku 1989 utracił polskie prawa kościelne i od tego czasu nie pracował w Kościele, ale zarabiał na utrzymanie wykorzystując swoje drugie, techniczne wykształcenie. Przed trzema laty rozpoczął w Düsseldorfie regularną służbę Bożą w języku polskim.
 
Poprzez uroczystą instalację, której przewodniczył ks. superintendent Jörg Jarzombek-Kulmann w asyście proboszcza miejscowej parafii Św. Krzyża ks. Bernda Wegerhoffa i kuratora polskojęzycznego zboru Andrzeja Wagnera (pochodzącego z Łodzi), ks. Witold Tomża otrzymał ponownie prawo publicznego zwiastowania Słowa Bożego i sprawowania sakramentów na terenie Nadrenii. 
 

 
Podczas uroczystego nabożeństwa ze spowiedzią i Sakramentem Ołtarza, kazanie na niedzielny tekst z Ewangelii św. Jana 6.47-57 wygłosił ks. Witold Tomża. W czasie liturgii Sakramentu Ołtarza asystował mu jego siostrzeniec ks. kmdr por. Marek Loskot - proboszcz w Bydgoszczy i dziekan Marynarki Wojennej. Końcowego błogosławieństwa udzielił licznie zgromadzonym uczestnikom nabożeństwa ks. superintendent Jörg Jarzombek-Kulmann.
 

Na nabożeństwo przybyło ponad 80 osób. Wśród nich byli nie tylko zborownicy z okolic Düsseldorfu, ale także przedstawiciele polskojęzycznego zboru z Essen. Niektórzy z gości pokonali ponad 200 km. Wśród uczestników nabożeństwa był obecny ks. radca Hans-Peter Friedrich z Ewangelickiego Kościoła Nadrenii, odpowiedzialny za kościelne kontakty zagraniczne. 
 
Nabożeństwo zakończył utwór fortepianowy, który wykonał Sebastian Serwiński. 
  

 
Po nabożeństwie w czasie spotkania w sali parafialnej uczestnicy tej niecodziennej uroczystości mogli ze sobą porozmawiać, a także posilić się na ciele przygotowanym pokarmem i napojem.
 
Nabożeństwa w Kreuzkirche (kościół św. Krzyża) w Düsseldorf odprawiane są w języku polskim w każda trzecią niedzielę miesiąca o godzinie 12.00. Dokładny terminarz plan nabożeństw znajduje się na podstronie serwisu luteranie.pl: Nabożeństwa w Niemczech.
   

Andrzej Wagner

zdjęcia: Patrizia Tomza, Andrzej Wagner