english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Rekolekcje adwentowe w Salmopolu 30.11-2.12.07

Śniegu po kolana, prawdziwa zima w górach i roześmiane twarze dzieciaków, którym najbardziej podobało się ,,rzucanie się śniegiem i zjeżdżanie na jabłuszkach” – oto wrażenia z rekolekcji adwentowych, które w tym roku parafia w Mikołowie i Tychach zorganizowała w Szczyrku-Salmopolu. Liczba wszystkich uczestników wyniosła 45 osób.

Były szaleństwa na śniegu, ale w budynku też nie zabrakło atrakcji. Największą popularnością cieszyły się piłkarzyki na magnes, do których ciągle ustawiały się kolejki. Kreatywność dzieci umożliwiła stworzenie gazetki na temat wyjazdu – z rysunkami, komiksami i opisem wrażeń.Oprócz zabaw był też czas na pogłębienie wiary. Dwa razy dziennie spotykaliśmy się, razem śpiewaliśmy i zastanawialiśmy się nad znaczeniem adwentu. Wersetem przewodnim był  Ew. Jana 8,12 ,,Ja jestem światłością świata”.Myślę, że na wszystkich duże wrażenie wywarło spotkanie, podczas którego nagle zgasiliśmy światło i zrobiło się zupełnie ciemno. Dopiero po chwili zapaliliśmy dużą świecę i od razu poczuliśmy się raźniej. Ciągle jednak nie widzieliśmy się zbyt dobrze dlatego każdy dostał małą świeczkę i po zapalał ją, przejmując ogień z dużej świecy. Palące się mniejsze świece ustawialiśmy w kole wokół dużej, która symbolizowała światło Chrystusa. Czuliśmy się źle i nieswojo, kiedy było ciemno. Ale Jezus przyszedł na świat jako światłość, ze swoim ciepłem i miłością. My, ludzie, pełnimy rolę małych świeczek. Każdy – młodszy i starszy – wyznawca Chrystusa niesie w sercu Jego światło pomiędzy ludzi, gdyż zadaniem chrześcijan jest świecić przed ludźmi. Jezus w Ew. Mt. 5,14  mówi: ,,Wy jesteście światłością świata”.

Przy innej okazji rozmawialiśmy w 3 grupach o różnych rozumieniu przyjścia Pana Jezusa. Najmłodsi układali obrazki przedstawiające historie Bożego Narodzenia. Trochę starsi zastanawiali się, jak Jezus może „wejść” do serca człowieka. Gimnazjaliści poruszali temat drugiego przyjścia i sądu ostatecznego.Hitem rekolekcji stała się pieśń: ,,Musze czuwać i czekać na Pana”. Aby lepiej pojąć zagadnienie oczekiwania, dzieci przez 3 dni otrzymywały za dobre zachowanie wycięte z papieru kropelki oliwy. Stali się dzięki temu ,,mądrymi pannami” z podobieństwa o dziesięciu pannach (Mt 25, 1-13), które były gotowe na przyjście oblubieńca.

Cieszę się, że udało nam się właśnie w taki sposób rozpocząć czas adwentu. Mam nadzieje, że dzięki temu wyjazdowi uda nam się przeżyć go w inny, bardziej wyjątkowy sposób i nie dopuścimy do tego, by codzienne obowiązki wyparły czas wyciszenia.

W imieniu wszystkich uczestników chciałabym bardzo gorąco podziękować parafii w Salmopolu i księdzu proboszczowi Janowi Byrtowi za tak ciepłe przyjęcie, ugoszczenie nas i za pyszne jedzenie!

Przed nami kolejny wspólny czas – zimowisko w Kiczycach.

D. Widuch