english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Seminaria dla małżeństw na Ukrainie

Od 3 do 14 maja Mariola i Roman Fengerowie, pracownicy Duszpasterstwa wśród Małżeństw Centrum Misji i Ewangelizacji, prowadzili seminaria na temat relacji małżeńskich, narzeczeńskich  i rodzinnych w trzech parafiach Niemieckiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ukrainy.
W Odessie spotkali się z młodymi ludźmi. Seminarium dotyczyło rozwijania osobistej relacji z Bogiem oraz kształtowania relacji w okresie „chodzenia ze sobą”. Wzięło w nim udział 8 osób. Mariola i Romek prowadzili także spotkanie grupy dziewcząt i chłopców podczas kursu dla prowadzących obozy. Tłumaczem spotkań był Paul Schwarz, student chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, wolontariusz CME.

Spotkanie to uświadomiło mi, jak wielki jest kryzys wzorca prawdziwego przywódcy, mężczyzny i ojca, wśród młodych mężczyzn na Ukrainie. Pozwoliło też zrozumieć skąd bierze się przekonanie, że „Bóg jest dla słabych kobiet”. Dziewczyny rozmawiały z Mariolką o tym, jak wspierać chłopców w pełnieniu roli lidera, zarówno w służbie, jak i w rodzinie. Dzielenie się swoim doświadczeniem z tymi młodymi ludźmi sprawiło nam ogromną radość.

Kolejne wykłady odbyły się w miejscowości Żmijewka. W spotkaniach, które odbywały się przez dwa dni, uczestniczyło 16 osób w różnym wieku i z różnymi problemami.


Żmijewka to wioska  nad Dnieprem, w rejonie Cherson. Kiedyś były tu trzy wioski (Szwedów, Niemców i Rosjan), dziś jedna. Życie płynie tu inaczej. Zegarki są niepotrzebne, nikt się nie spieszy. Byliśmy lekko zdezorientowani, gdy okazało się, że nikt z zebranych nie denerwował się ani nie polemizował z czyjąś prośbą o opóźnienie rozpoczęcia wykładu. Wszyscy po prostu cierpliwie czekali. Parafia jest mała, ale ludzie kochani. Historie ich życia są skomplikowane i poruszające, a jednak mają w sobie tyle pokoju i wdzięczności do Boga, że to niesamowite. Okazało się, że część naszych słuchaczy to ludzie starsi, więc mówiliśmy o biblijnych wzorcach, a także sugerowaliśmy, o czym mogą rozmawiać ze swoimi dziećmi i wnukami, na co wskazywać, do czego zachęcać.
Pracownicy Duszpasterstwa wśród Małżeństw odwiedzili także Jałtę, gdzie „od podstaw” powstaje zbór prowadzony przez pastorostwo z Niemiec. W ciągu dwóch dni, w różnych częściach wykładów, dotyczących podstaw małżeństwa i relacji między małżonkami, uczestniczyło w sumie 15 osób.

Jesteśmy pełni podziwu dla pastora i jego żony, którzy są Niemcami, a nauczyli się  języka rosyjskiego i  powoli pozyskują parafian. Tu, podobnie jak w Żmijewce, w seminariach uczestniczyli ludzie posiadający własne doświadczenie w poruszanych kwestiach, jednak po wykładzie dotyczącym różnic między mężczyzną, a kobietą mówili: „gdyby ktoś wcześniej uświadomił nam pewne sprawy, uniknęlibyśmy tylu konfliktów”.
Mariola i Roman Fengerowie uczestniczyli także w nabożeństwie w Symferopolu, na Krymie. Zostali tam serdecznie przyjęci przez rodziców Borysa, ucznia Szkoły Biblijnej w Dzięgielowie i tłumacza spotkań w Jałcie, i tamtejszych zborowników.

Ludzie serdecznie pozdrawiali nasze parafie w Polsce i dziękowali za paczki, które docierają do ich dzieci i wnuków. To dla nich dowód, że ktoś o nich pamięta.