english version
Hasła biblijne na dzisiaj Ukryj hasła biblijne

Słowackie dzieci na rzecz ukraińskich dzieci

 W parafii ewangelickiej w Skoczowie gościł słowacki chór dziecięco-młodzieżowy „Datelinky” (w tłum. „Koniczynki”), który przyjechał z miejscowości Dudince na zaproszenie skoczowskiego chóru „Gloria”. Dudince leżą 15 km od granicy z Węgrami. Goście byli przyjmowani i goszczeni w domach chórzystów.
 
Chór gości wziął udział w koncercie charytatywnym na rzecz biednych dzieci z Ukrainy, który odbył się w kościele ewangelickim dnia 27.10.2007 r. W koncercie, oprócz słowackich wykonawców, wziął udział Chór Ziemi Cieszyńskiej Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Zespół „Dzwonki” oraz Chór „Gloria” (mieszany, żeński i męski) z parafii ewangelickiej ze Skoczowa.
 

 
Uczestnikom koncertu zaprezentowano także zdjęcia i film oraz wystawę zorganizowaną przez Biblijne Stowarzyszenie Misyjne z Ustronia, prezentującą aktualną, bardzo trudną socjalnie, sytuację ukraińskich Romów. Podczas koncertu zebrano: 1.580 zł + 43 euro + 450 słowackich koron, co po zastosowaniu przelicznika daje łączną kwotę 1.776zł. Całość kwoty zostanie przekazana na zakup obuwia dla ukraińskich dzieci.
 
Przed koncertem w godzinach dopołudniowych słowaccy goście zwiedzili obiekt Zespołu Szkół nr 5 w Pogórzu, gdzie zostali serdecznie przyjęci przez młodzież, nauczycieli i dyrekcję szkoły oraz burmistrz Skoczowa, Janinę Żagan. Chór „Datelinky” zaprezentował krótki program muzyki i pieśni. W nowej szkolnej hali sportowej młodzież z Pogórza i Słowacji sprawdzała swe umiejętności, rozgrywając mecz piłki nożnej.
 
W tym samym dniu Chór „Datelinky” gościł w Powiatowym Domu Pomocy Społecznej w Pogórzu, gdzie został bardzo serdecznie przyjęty. Podczas koncertu i wykonywania przez młodych słowackich śpiewaków melodyjnych i rytmicznych pieśni zawierających w swej treści słowa o nadziei, wzajemnej miłości, można było zauważyć łzy radości i wdzięczności nie tylko w oczach miejscowych pensjonariuszy, ale również wśród samych wykonawców. „Wasz koncert pozostanie na długo w sercach tych ludzi, których los i sytuacja życiowa skierowała ich do tego wspólnego domu. Swą obecnością i koncertem sprawiliście tym ludziom wiele radości. Ta radość bezpośredniego bycia z nimi stanowi dla nich więcej niż np. kwota sponsorowanej pomocy” - powiedziała na zakończenie, młodym słowackim gościom Janina Żagan, która także zaszczyciła swoją obecnością wieczorny koncert charytatywny.
 
W niedzielę, Chór „Datelinky” śpiewał w ewangelickim kościele ap. Jakuba w Ustroniu.
 
Władysław Orawski - prezes chóru „Gloria”